İran: “Kore ve Libya Gibi Olmak İstemedik”

Mohammad Javad Zarifİran Dışişleri Bakanı Zarif, ülkesinin nükleer programı hakkında 5+1 ülkeleri ile varılan anlaşmayla ilgili, “Nükleer müzakerelerde savaş yanlıları dışında herkes kazandı” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Dışişleri Bakanı Yardımcıları Abbas Arakçi ve Mecid Tahtrevançi, Tahran’da nükleer müzakereler çerçevesinde “İran Diplomasisi” konulu oturuma katılarak bazı akademisyen ve medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin nükleer programı hakkında 5+1 ülkeleri ile varılan anlaşmayla ilgili, “Nükleer müzakerelerde savaş yanlıları dışında herkes kazandı. Sorunun çözümü için dengeli bir yol izleyenler kazanırken çatışma isteyenler kaybetti” diye konuştu.

Müzakerelerde varılan anlaşma sonrası ülkedeki bazı siyasi grupların konuya “İran milleti kaybetti” şeklinde eleştirel yaklaşımlarını sert bir dille eleştiren Zarif, “En büyük ihanet halka ‘siz kaybettiniz’ demektir” şeklinde konuştu.

“Libya ve Kore gibi olmak istemedik”

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekb
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi de “Uluslararası kamuoyunda İran ile ilgili güvenlik sorunu ile İran ve Şia düşmanlığının sona ermesi, nükleer faaliyetlerimizin resmen tanınması ve yaptırımların kaldırılması bu görüşmelerde ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz arasındaydı” ifadelerini kullandı.

7 Comments