İran-Suriye Paktı Kime Karşı Güçleniyor

timthumpİran ve Suriye savunma bakanları, silahlı muhalif gruplara destek veren ülkeleri eleştirerek Suriye’de terörle mücadelenin yoğunlaştırılacağını bildirdi.

Suriye ve İran, terörle mücadele çabalarını yoğunlaştırma kararı aldı. İranlı mevkidaşının daveti üzerine Tahran’da resmi temaslarda bulunan Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Fahd Casim el-Freyc, yakın müttefik iki ülkenin Suriye’de hükümet karşıtı silahlı muhaliflere karşı savaşta aynı çizgide olduğunu söyledi.

El-Freyc, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dehghan ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, terörle mücadelede atılacak adımlar konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Son aylarda daha da tırmanan şiddet karşısında terörle mücadelenin yoğunlaştırılmasının önemli olduğunu belirten El-Freyc, muhalif silahlı gruplar ve uluslararası destekçilerine atıfla “Suriye’nin düşmanları komplolarını devam ettirmek için elinden geleni yapmaya devam edecek” dedi.

Suriye rejimi, silahlı muhalefeti ‘terörist’ diye nitelendirerek, Türkiye, Katar ve ABD’yi ‘terörü finanse etmekle’ suçluyor. İran Savunma Bakanı da cihatçı grupların İsrail ile aynı ligde olduğunu belirterek, “Aşırılıkçı siyonist gruplara karşı tüm gücümüzle direneceğiz” dedi.

Tuğgeneral Hüseyin Dehghan, Suriye ve İran’ın terörle, aşırıcılıkla savaşta ve bölgesel istikrarın sağlanmasında ikili işbirliğini devam ettirmenin gerekliliği konusunda hemfikirdir olduğunu söyledi.

46 Comments