İran Tarihte Üç Defa Yahudileri Kurtardı

150304-ann-curry-zarif-interview-jsw-717p_34caa08352b7e976b0b00b5bc8dbd159.nbcnews-fp-1040-600BBC’ye konuşan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif İran’ın tarihte üç defa Yahudileri kurtardığını iddia etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tartışma yaratan tarihi ABD Kongresi konuşmasından sonra NBC’den Ann Curry’nin sorularını cevaplayan Zarif, şu anda İsrail’de bulunan hükümetten kurtulmak gerektiğini belirtti.

NBC söyleşisinde İsrail Başbakanı Netanyahu’yu Gazze’de masum çocukları katleden bir kişi olarak niteleyen Zarif, İsrail’in de dünya barışının önünde bir engel olduğunu iddia etti.

Bir saati aşan söyleşide Zarif ayrıca, İsrail’in komşuları ile düşman olan, dünyada nükleer güce sahip olan tek ülke olduğunu söyledi.

İran’in iki defa eski çağlarda ve bir defa da Holokost zamanında olmak üzere tarihte üç defa Yahudi hayatları kurtardığını söyleyen Zarif, ülkesinin Yahudilerle hiçbir düşmanlığı olmadığını belirtti.

Zarif şöyle konuştu, “ Biz asla Yahudi ulusunun yok olmasından söz etmedik ve etmeyeceğiz de. Biz her zaman ülkemizdeki Yahudi cemaati ve dünya Yahudileri ile barış içinde birlikte var olduk ve yaşadık. Eğer birileri İran’ı dünya Yahudilerinin düşmanı olarak resmetmek istiyorsa bu onların sorunudur.”

6 Comments