İran: Türkiye’yi Uyardık Beşar Esad’ın Düşmesine İzin Vermeyiz!

abdullahiyan-main-reuters_1İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, Beşar Esad’ın düşmesine izin vermeyeceklerini açıklarken, uçuşa yasak bölge veya kara harekatı gibi her türlü hatalı girişim konusunda Türkiye’yi uyardıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın düşmesine izin vermeyeceklerini açıkladı. Abdullahiyan, Türkiye’den gelen uçuşa yasak bölge önerisini de değerlendirdi, Türkiye’yi bu konuda uyardıklarını söyleyen İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Suriye’nin milli egemenliğine karşı oluşturulacak uçuşa yasak bölge ya da askeri birliklerin Suriye topraklarına girmesi gibi her türlü hatalı girişimin kötü sonuçlar doğuracağı konusunda Türkiye’yi uyardık” dedi.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde konuşan Abdullahiyan, Amerika’nın Suriye’de IŞİD’e yönelik düzenlediği operasyon öncesinde İran’a da bilgi verdiğini açıkladı. Abdullahiyan, “Amerika, IŞİD’e saldırmadan önce İran’a, Beşar Esad hükümetinin merkezlerine saldırı planları olmadığına ilişkin bilgi verdi. Benzer bilgiyi Şam hükümetine de verdi ancak buna rağmen bu konuda onlara güvenmiyoruz” diye konuştu.

5 Comments