İran ve Rusya’nın Nükleer Sürprizi

nnnnnnnnnnn

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, yeni nükleer santrallerin yapımı için Rusya ile anlaşmaya varıldığını, iki ülke uzmanları arasında teknik görüşmelerin devam ettiğini belirtti Rusya’nın, Buşehr nükleer santralinin bin megawattlık ilk bölümünü geçici olarak İran’a teslim etmesi dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak için Enerji Bakanı Hamid Çitçiyan ile Buşehr’e giden Salihi, “İran ve Rusya arasında yapılan son ortak ekonomi toplantısında, yeni nükleer santrallerin yapımına devam edilmesi konusunda gerekli anlaşmalar yapıldı” dedi.

Buşehr nükleer santralinin bugünden itibaren olmak üzere iki yıl ya da 7 bin saat çalışma garantisiyle İranlı uzmanlara teslim edileceğini bildiren Salihi, santralin iki yılın ardından ise tamamen İran’a devredileceğini belirtti. Salihi, “yakın gelecekte ikinci Buşehr nükleer santralinin temelinin atılacağını” ümit ettiğini söyledi.

Buşehr nükleer santralinin bin megawattlık ilk bölümü bugün düzenlenecek törenle geçici olarak İran’a devredilecek. Teslim törenine, Atom Enerjisi Kurumu Başkası Salihi’nin yanı sıra Enerji Bakanı Çitçiyan, Rus müteahhit firmanın yöneticileri ile bazı milletvekilleri katılacak.

1 Comment

  • wigs Reply

    19 January 2021 at 12:49

    … [Trackback]

    […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/iran-ve-rusyanin-nukleer-surprizi/ […]

Leave a Comment