Iran100 Milyar Dolarına Nasıl Kavuştu?

An Iranian bank teller counts new 20,000 rial notes at Iran's Central Bankİran’ın Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Türk bankalarında olan 100 milyar dolardan fazla aktifi serbest kaldı.

 
En son 2012’de alınan ek uluslararası yaptırımlar dolayısı ile Tahran’ın söz konusu uluslararası hesaplarına erişimi engellenmişti.

 
2012’de, uluslararası toplum, İran’ın nükleer araştırmalardan ödün vermemesi  sebep göstererek halihazırdaki yaptırımları bir dizi mali operasyonla daha da sıkılaştırmıştı.

 
Associated Press’in haberine göre, donuk aktiflerin yeniden kullanıma açılması ile ilgili haber İran halkına, Tahran’ın yarı resmi haber kanalı ISNA tarafından duyuruldu.

 
ISNA ajansının, İran Merkez Bankası yetkilisi Nasser Hakimi’nin konu ile ilgili konuşmasından aktardığı ifadelere göre, hali hazırda İran bankaları uluslararası para transfer sistemi SWİFT’e bağlanmış durumda. Ancak şu anda hiçbir yabancı banka İran’da çalışmadığı gibi, hiçbir ATM küresel para ağına şimdilik bağlı değil.

 
İran Hükümet Sözcüsü Muhammad Bagher Nobakht da basına yaptığı açıklamada, Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve Türk bankalarında bulunan hesapların bir çoğunun İran Merkez Bankası ve Ulusal Gelişme Fonu’na ait olduğunu belirtti.
Nobakht, söz konusu fonların bankalardan tümü ile çekilmeyeceğini bir kısmının mal ve hizmet alımında kullanılacağını açıkladı.

 

 

4 Comments