İran’da Siyasi Suçlular Serbest Bırakıldı

Nasrin Sotoudehİran’da  hasan Ruhani ile birlikte değişim rüzgarları esiyor. Hasan Ruhani’nin 14 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçiminden zaferle çıkmasının ardından İran’da gerçekleşen değişim dikkat çekiyor.

İran’da 2009’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleştirilen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında 2008 yılında Nobel Barış Ödülü alan avukat Nesrin Sutude’nin de bulunduğu bir çok siyasi tutuklu serbest bırakıldı.

Serbest bırakılanlar arasında  birde bakan yardımcısı var. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Eminzade, Feyzullah Arabsorhi, Mir Tahir Musevi, Mehdi Mahmudiyan, Muhammed Ali Vilayeti, Hasan Zerrinpur, Mehsa Emirabadi, Mahbube Kerimi, Meryem Celili, Mitra Rahimi, Ferah Vazihan, Jila Mekvendi ile Kefayet Melekmuhammedi isimleri geçiyor. İran’da 2009’da gerçekleştirilen ve Mahmud Ahmedinejad’ın ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildiği seçimler sonrasında reformcu aday Mir Hüseyin Musevi taraftarları hile yapıldığı gerekçesiyle itiraz etmiş ve uzun süren gösteriler düzenlemişti. Gösterilerde bir çok kişi tutuklanmıştı. Nobel Barış Ödülü sahibi avukat Nesrin Sutudeh ve diğerleri gösterilere katıldıkları ve destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı. Gösterilere katılan reformcu aday Mir Hüseyin Musevi ise hala ev hapsinde tutuluyor.

4 Comments