İran’ın Ruhani Lideri Filistinlilere İsrail İle Savaşmaya Devam Edin Dedi!

79946_hamaney_1İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney Filistin halkına İsrail ile savaşmaya devam etme ve savaş bölgesini genişletme çağrısı yaptı.

IRNA News Ajansı’na konu ile ilgili bir demeç veren Ali Hamaney “Bu acımasız rejimle başa çıkmanın tek yolu direnç ve mücadeleye devam etme ve çatışma bölgesini Batı Şeria’ya kadar genişletmektir” ifadelerine yer verdi.

Daha önce İran yönetiminin Müslüman toplumuna İsrail’in bombardımanlarında yaralanan Gazze Şeridi halkına yardım konusunda daha aktif bir konum sergileme çağrısı yaptığı bildirilmişti.

İsrail temmuz ayında Filistin yerleşim bölgesinde HAMAS’ın roket saldırısını durdurma ve onun askeri kapasitesini zayıflatma amacını taşıdığı belirtilen “Savunma Hattı” adı verilen operasyon başlattı. Tel Aviv 17 Temmuz’a kadar hava ve denizden uzaktan roket saldırıları ve özel timin baskınları ile yetinirken, ancak İsrail ordusu geçen perşembe akşamından itibaren Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlattı. İsrail ordusu bu operasyonun başlıca amacının ortak sınır kapsamında Filistinli militanlar tarafından kazılan tünellerin imha edilmesi olduğu bildirildi.

 

16 Comments

Leave a Comment