‘IŞİD Bir Gazetecinin Daha Başını Kesti’

isis_foleyIŞİD, elindeki ikinci Amerikalı gazeteci rehine Steven Sotloff’un da başını keserek öldürdüğünü gösteren videoyu internette yayınladı. İslam Devleti örgütü, geçen ay da benzer bir şekilde Amerikalı gazeteci James Foley’in başını kestiği videoyu yayınlamıştı.

 
Foley’nin başını kesen İngiliz aksanlı militan işlediği cinayetin ardından bu kez Steven Sotloff’u ensesinden tutarak aynı şekilde başını keserken Başkan Barack Obama’yı Irak’taki Amerikan hava saldırılarını durdurması yönünde uyarırken görülüyor.

İki gazeteciye yönelik vahşi infazların, Amerika’nın Irak’ta IŞİD hedeflerine giriştiği hava saldırılarına misilleme amacıyla uygulandığı belirtiliyor.

Time ve Foreign Policy dergilerine çalışan Steven Sotloff geçen yıl Suriye’de rehin alınmıştı. Sotloff’un annesi bir süre önce televizyondan IŞİD militanlarına çağrıda bulunarak, oğlunun devlet politikalarıyla bir bağlantısı olmadığını vurgulamış ve serbest bırakılması talebinde bulunmuştu.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, videonun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, videonun gerçek olup olmadığını doğrulamaya çalıştıklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de, videonun istihbarat uzmanlarınca incelendiğini, doğru çıkması durumunda bu vahşi terör saldırısının “mide bulandırıcı” olduğunu belirtti.

8 Comments