IŞİD Kafeyi Basıp Çok Sayıda Kişiyi Rehin Aldı Rehinelerden 20’sini Öldürdü.

ısssBangladeş’te bir kafeyi basıp çok sayıda kişiyi rehin alan  teröristler ölü ele geçirildi.

Teröristler rehinelerden 20’sini öldürdü.Bangladeş güvenlik güçleri Dakka’da bir kafedeki rehine eylemini 6 teröristi öldürerek sonlandırdı.

Ağır silahlar taşıyan  teröristler, kafede yaklaşık 35 kişiyi rehin aldı.
Bangladeş Hızlı Harekât Taburu komutanı Tuhin Mohammad Masud, “En az altı teröristi vurarak öldürdük ve ana bina temizlendi ancak operasyon hala sürüyor“ açıklamasını yaptı.
Hindistan televizyonu Times Now’ın haberine göre, güvenlik birimleri Gulshan diplomatik bölgesinde bulunan Holey Artisan Bakery adlı kafedeki eylem sonrası 13 kişi kurtarıldı, bunlardan 3‘ü yabancı uyruklu.Başbakan Sheikh Hasina, bazı sivillerin öldüğünü ve bir militanın da canlı olarak ele geçirildiğini bildirdi.
Hasina, “13 insanı kurtarmayı başardık ancak bazı yaşamları ise kurtaramadık“ dedi.
Bangladeş Başbakanı ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamada, terörle mücadele sözü verdi ve “İslam bir barış dini. Din adına öldürmekten vazgeçin” dedi.
Bir ordu sözcüsü ise saldırıda 20 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Ölenlerin hepsinin yabancı uyruklu olduğu açıklandı. 9’unun ise İtalyan olduğu belirtildi.
UEFA, Dakka’daki saldırıda İtalyanların da ölmesi nedeniyle İtalyan millilerin Almanya maçına siyah bantla çıkacağını duyurdu.

 
Saldırıyı IŞİD’e bağlı bir grup üstlendi

 
Bir polis memuru rehine eylemi başladığında binaya girmeye çalıştıklarını ancak kurşunlar ve el bombalarıyla kendilerine karşılık verildiğini söyledi.

 
Saldırıya IŞİD’e bağlı bir grup üstlendi. Terör örgütü IŞİD, yayınladığı bildiride eylemde 24 kişinin öldüğünü duyurmuş ancak Bangladeş polisi bu açıklamayı reddetmişti.

 
Başbakan danışmanı Gowher Rizvi, rehine krizinin diplomatik bölgede görevli güvenlik güçlerinin bir klinik dışında silahlı adamları görmesiyle başladığını belirtti. Güvenlik görevlileri yaklaştığında, silahlı bir kişinin oturmak için sırada bekleyen çok sayıda kişinin olduğu bir restorana kaçtığı kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments