IŞİD El Kaide ile Birleşiyor!

isisTerör örgütü El Kaide’nin Suriye’deki bir kolu IŞİD’e bağlılık bildirdi. Bölgede tansiyonun daha da artmasından endişe ediliyor.
IŞİD ve El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi arasında aylar süren çatışmalardan sonra, Elbu Kemal kolu IŞİD’e bağlılık bildirisinde bulundu. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün direktörü Rami Abdül Rahman, “Onlar rakip ancak iki grup da cihatçı ve radikal. Bu hareketler bölgedeki İslamcılar da dâhil diğer isyancı gruplarla tansiyona yol açacak” şeklinde konuştu.

İki grup da El Kaide’nin bir kolu olarak başlasa da IŞİD’in 2013 yılında Suriye’deki iç savaşa dâhil olmasıyla rakip haline gelmişlerdi. El Kaide’nin merkez yönetimi IŞİD’i reddederek El Nusra Cephesi’ni Suriye’deki resmi kolu olarak adlandırdı.

Irak ve Suriye’de bir İslam devleti yaratma hedefinde olan IŞİD, 10 Haziran’da Musul ile başlayarak Irak’ın bu bölgelerini ele geçirdi. IŞİD, Suriye’nin doğusundaki pek çok bölgeyi de kontrol altında tutuyor.

Suriye’nin Deyr Ezzor vilayetinde isyancıların sözcüsü Ömer Ebu Leyla, Elbu Kemal’ın kırmızı çizgi olduğu konusunda uyarıda bulundu. Leyla, eğer IŞİD militanları Irak’tan geçerse muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun onlarla savaşacağını söyledi.

‘ANAYASA VE SİYASİ SÜRECE DARBE’
Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise dün yaptığı haftalık konuşmasında “Bu saldırılar bize gösteriyor ki Irak’ın bütünlüğü tehlikede. Ülke terör tehdidi altında” ifadelerini kullandı.

Irak Parlamentosu’nun en kısa zamanda toplanacağını kaydeden Maliki, yeni hükümeti kurmak için de çalışmaları hızlandıracaklarını belirtti. Ancak Maliki, kendisini dışarıda bırakacak geçiş hükümetlerine karşı olduğunu dile getirdi ve “Ulusal kurtuluş hükümetinin kurulmasına yönelik çağrılar, Irak Anayasası’na ve siyasi sürece darbedir” dedi.

12 Comments