‘IŞİD Evrim Geçiriyor’

ıuııuAmerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin, Irak ve Suriye’deki IŞİD hedeflerine hava saldırılarını yoğunlaştırılması, terör örgütünün zayıflamaya başladığı yorumlarına yol açıyor. Ancak bu yorumların gerçeği yansıtmadığını söyleyen terörle mücadele uzmanları, Paris’teki son terör saldırılarının IŞİD’in evrim geçirdiğinin bir göstergesi olduğunu uyarısını yapıyor.

Paris saldırılarının Avrupa ve Amerika’da açtığı yaralar henüz kapanmadı. Ancak terör kurbanlarının ardından tutulan yas yerini yeni saldırı endişesine ve güvenlik kaygılarına bıraktı.

İstihbarat yetkilileri, terör gerçeğine alışmamız gerektiğini söylüyor.

Eski CIA Başkanı James Woolsey, “Daha yeni başlıyoruz. IŞİD hedeflerini yok etsek, halifelerini yakalasak da IŞİD’in bir süre daha hayatımızda olacağını düşünüyorum” diyor.

Terörle mücadele yetkilileri, Irak’ta kan kaybeden IŞİD’in, hala güçlü olduğunu göstermek için Paris saldırılarını düzenlediğini ve Rusya havayollarına ait yolcu uçağını düşürdüğünü söylüyor.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Steve Warren, “IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde personel sayısının azaldığını görüyoruz. Bu da, IŞİD’in güç kaybettiğinin işareti olarak yorumlanabilir” diyor.

Washington ise temkini elden bırakmıyor. Şimdilik Amerika’ya yönelik ciddi bir saldırı tehdidi olmamasına rağmen ülkedeki güvenlik önlemleri arttırıldı.

Terörle mücadele eski yetkilisi Mubin Shaikh, IŞİD’in fırsatçı ve stratejik yaklaşımının kaygı verici olduğunu söylüyor: “IŞİD’in planı, militanları eğittikten sonra ülkelerine geri gönderip, saldırılar düzenlemelerini sağlamaktı. Örgütün stratejisinde hiçbir değişiklik yok. IŞİD başından beri yapacağını söylediği şeyi yapıyor.”

Amerikalı bir terörle mücadele yetkilisi, IŞİD’İn evrimden geçtiğini ve artık halifeliğin topraklarını genişletmeye odaklanan bir militan grubu olmadığını söylüyor. Yetkiliye göre, evinden çok uzakta saldırılar düzenleyebildiğini ispatlayan IŞİD, dünyanın en güçlü cihatçı örgütü olmaya çalışıyor.

VOA

86 Comments