IŞİD Militanları Teksas’a 12 km Uzaklıkta Kamp Kurdu

vvvTerör örgütü IŞİD’in ABD sınırına sadece 12 kilometre uzaklıkta üs kurduğu ortaya çıktı.
İddiayı ortaya atan muhafazakâr görüşlü Judicial Watch isimli izleme grubu oldu. Açıklanan rapora göre IŞİD militanları Meksika’nın kuzeyindeki Chihuahua eyaletinde bulunan Anapra kentine konuşlandı. Meksika polis kaynaklarına dayandırılan raporda, Anapra kentinin ABD’nin Teksas eyaletindeki El Paso kentine sadece 12 kilometre uzaklıkta olduğu kaydedildi.

 
Raporda Meksika polisinin geçen hafta Anapra kentine baskın düzenlediği aktarıldı. Operasyon sırasında Arapça ve Urduca yazılı dokümanlar bulundu. Söz konusu belgelerde Teksas eyaletindeki ABD askeri üsleri hakkında çeşitli bilgilerin yer aldığı kaydedildi. Raporda operasyonda herhangi bir IŞİD militanının yakalanıp yakalanmadığı konusunda bir bilgi verilmedi. Ancak militanların bölgede etkili olan Meksikalı uyuşturucu kartelleriyle işbirliği halinde olduğu, Juarez isimli uyuşturucu çetesinin IŞİD militanlarını önümüzdeki günlerde ABD’ye sokacağı öne sürüldü.

Meksikalı kaynaklar Judicial Watch’ın ortaya attığı iddiayı doğrularken ABD merkezli Washington Times gazetesi konuyu ülke gündemine taşıdı. Ancak ABD’li sınır güvenlik birimlerine konuyu soran ABC News, “IŞİD’in ABD sınırına dayandığı haberleri doğrulanmadı” dedi. Güvenlik uzmanları konu hakkında ikiye ayrıldı.

 
Bir grup uzman IŞİD’in şimdilerde hakimiyet sürdüğü topraklardan bu kadar uzakta operasyon yapacak kapasitede olmadığını savundu. Bazı uzmanlara göre ise ABD’li yetkililer, IŞİD militanları Teksas sınırına dayandığı halde örgütün propagandasını yapmamak için kasıtlı şekilde yalanlıyor. Öte yandan ABD Kongresi’nde dün hareketli saatler yaşandı. Kongre’nin batı yakasındaki bahçesine tek kişilik bir helikopter indi. Polis, helikopter pilotunu gözaltına alırken, kimliği ve neden böyle bir eylemde bulunduğu hakkında bilgi vermedi.

8 Comments