IŞİD Neden Turuncu Giydiriyor?

isisABD’de düzenlenen bir kongrede Amerikalı yetkililer, IŞİD’in barbarca öldürdüğü rehinelere turuncu tulum giydirmesinin tesadüf olmadığını açıkladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberde Amerika’nın 11 Eylül saldırılarını düzenleyen terör şüphelilerini tuttuğu Küba’daki Guantanamo tutukevinde tutulan terör zanlılarının da benzer renkte tulumlar giydiklerine dikkati çekiliyor.

Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’na ifade veren Savunma Bakanlığı Müsteşarı Brian McKeon, son dönemde yaşananların, “Guantanamo tutukevinin dünyanın en acımasız teröristlerine ilham verdiğinin” bir kanıtı olduğunu söyledi.

Müsteşar McKeon, IŞİD’in son günlerde yayınladığı videolarda görülen ve hunharca öldürülen Ürdünlü pilotla Japon gazetecinin turuncu tulum içinde olduklarını, bu tulumun da birçok kişi tarafından Guantanamo tutukevinin sembolü olarak algılandığını ifade etti.

Seçildiği günden bu yana tutukevinin Amerika’nın itibarına zarar verdiğini ve müttefik ve dost ülkelerle olan ilişkileri zora soktuğunu belirten Başkan Barack Obama, Guantanamo nedeniyle daha fazla kişinin terör örgütlerine katıldığını savunuyor.

4 Comments