IŞİD’in Dergisinin Son Sayısında Türkiye’de Var

ısssss Haber: Hülya Karahan

IŞİD ropaganda amacıyla çıkardığı ve İngilizce konuşan sempatizanlarını ulaşmakiçin  İngilizce yayımladığı Dabıq dergisinin yenisayısı çıktı. ABD’deki İkiz Kuleleri hedef alan 11 Eylül saldırılarının yıldönümüne 2 gün kala, pek çok dilde çıkarılan  aylık çevrimiçi dergisi Dabıq’ın İngilizce versiyonunun 11. sayısını yayımladı.

IŞİD’in İngilizce yayınlanan dergisinde Türkiye’nin de yer aldığı uluslararası koalisyon güçleri İçin “Haçlı Koalisyonu” ifadesi kullanılıyor.

Dergi’nin bu bölümünde, kullanılan fotoğrafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ciddi bir yüz ifadesiyle Obama’ya bir şeyler anlatırken, ABD başkanı Obama ise dikkatli bir şekilde Erdoğan’ı dinliyor.

 

Derginin satırları arasında şu ifadeler yer alıyor: “Bu koalisyon her ne kadar yeni gibi görünse de aslında 2001 yılında kuruldu. Adı “ebedi özgürlük operasyonu” idi. Çok hızlı bir şekilde,Filipinler, Afrika boynuzu, Sahra ve Kafkaslara uzandı. 2003’de “Haçlı Koalisyonu” yeni bir bir kampanya düzenledi bu kez adı “Irak için özgürlük” oldu. Daha sonra 2014 ‘de yeni bir kampanya düzenledi. Bu kampanyanın adı “yaradılış çözümlemesi” oldu. Bu kez Irak ve Suriye’de hedefde IŞİD vardı.” IŞİD  İngilizce yayınlanan dergide ” Haçlı Koalisyunu” diye nitelendirdiği gücün kendilerine karşı başarılı olamadığını belirtiyor,  koalisyonda yer alan ülkeler arasında Türkiye’den de bahsediyor.

 

isss

2 Comments