ISİD’in Twitter Fenomeni Gerçek Kimliğini Ele Verdi

Sosyal medyada özellikle de Twitter’de fenomen olan ve gizli servislerin beşinde olduğu  @ShamiWitness’in gerçek kimliği ortaya çıktı.

1418419660485.cached

 

İngilizce twittlerle ISİD‘in propogandasını yapan ve örgütü yere göye koyamayan Shami Witness‘in  Hintli olduğu ortaya çıktı.

Bir gazetecinin yaptığı haberin ardından sosyal medya fenomeni Twitter’daki @ShamiWitness kullanıcı adıyla yer aldığı hesabını derhal kapattı.

Kendini cihatçı olarak tanıtan bu kişinin aslında Cihad”a hiç katılmadığı belirtildi. Gerçek hayatta ise akşam yemeğinde pizza yediği ve iş yerinde Hawaii partileri düzenlediği ortaya çıktı.

Shami kendisiyle İnternet üzerinden çetleşen gazeteciye gerçek kimliği ortaya çıktığı zaman hayatının tehlikeye gireceğini belirtti.

İngiltere’nin Chanel 4  televizyonu güvenlik gerekçesiyle IŞİD‘in Twitter fenomenin tam adını açıklamak yerine sadece ilk ismi olan Mehdi’yi verdi.  Suriye’deki IŞİD militanlarına insanaların nasıl kafalarını kesmeleri ve yezidi kadınlarına neden tecavüz edilmesi gerektiği konusunda cesaretlendiren Hintli Mehdi’nin diğer adıyla @ShamiWitness gerçek kimliğinin ortaya çıkmasından çok korktuğu belirtildi.

Chanel 4 ‘haberine göre Twitter’dan kendisini takip eden 18,000 takipçisinin üçte ikisi IŞİD militanı.

Mehdi (@ShamiWitness) attığı mesajlarda: IŞİD’in barış getirdiğini,yolsuzlukları tamamen ortadan kaldırdığını, suç işleme oranın sıfıra indiğini ve kesilen kafaların adaleti sağladığını yazıyordu.

 

3 Comments