IŞİD’in Kullandığı Toyota Marka Araçları Hangi Ülkenin Dışişleri Bakanlığı Gönderdi?

toyoABD merkezli Ron Paul Barış ve Refah Enstitüsü, IŞİD terör örgütünün kullandığı çok sayıdaki Toyota marka araçla ilgili gizemi ortadan kaldırdı.

 
Enstitüden yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanlığı ve İngiltere hükümeti, Toyota marka araçları 2013-2014 yılında Beşar Esad yönetimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’na gönderdi. Açıklamada, “ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in elindeki Toyota marka araçlarla ilgili soruyu Toyota şirketine değil, ABD Dışişleri Bakanlığı’na göndermeliydi. Washington, bu konuda Toyota’ya sorular yönelterek, insanların IŞİD’in elindeki araçlar hakkında ABD’den şüphelenmesini engellemek istemiş olabilir” denildi.

ABD yönetimi, IŞİD terör örgütünün çok sayıda Toyota marka 4×4 araca nasıl sahip olduğunun aydınlatılması için firmadan bilgi talep etmişti. Toyoto’dan Washington’a “Terör örgütlerinin araçlarımıza nasıl sahip oldukları konusunda en ufak bilgiye sahip değiliz” yanıtı gelmişti.
Toyota Halkla İlişkiler Müdürü Ed Lewis tarafından yapılan açıklamada, araçları askeri amaçlar ya da terörist faaliyetler için kullanabilecek ya da modifiye edebilecek kişilere satış yapılmaması için firmanın katı kurallar izlediği belirtilmişti. Lewis ayrıca, araçların üçüncü kişiler tarafından satın alınmasını ya da çalınmasını takip edebilecek imkanlara sahip olmadıklarının da altını çizmişti.

3 Comments