“IŞİD’in Profesyonel Psikologları Var Kimi Meşhur Edeceklerini Biliyorlar”

cccc‘Cihatçı John’ adıyla tanınan ve geçen hafta ise İngiltere vatandaşı Muhammed Emwazi olduğu ortaya çıkan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanını anlatan eski bir örgüt üyesi “Bize karşı çok soğuktu. Hiç konuşmazdı. Bizimle namaza da gelmiyordu” dedi.

Aralarında gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff’un da bulunduğu Batılı rehinelerin başlarının kesilerek öldürüldüğü görülen videolarda yüzündeki maskeyle Batılı ülkelerin liderlerini tehdit eden Emwazi için eski IŞİD militanı “Herkesten uzak dururdu” dedi. Kendisini Ebu Ayman olarak tanıtan eski IŞİD militanı, Emwazi’yle Suriye’de tanıştığını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Ayman, Emwazi için “Kimseyle sohbet etmezdi, hep tek başına vakit geçirirdi” diyen Ebu Ayman, “İlk tanıştığımız dönemde ikimiz de [Beşar] Esad rejimine karşı savaşan sıradan askerlerdik” diyor.

Suriye’deki iç savaşın şiddetlendiği dönemlerde ülkeye gelen yabancı cihatçılar genellikle Suriye’nin kuzeyindeki Atme mülteci kampı yakınlarında toplanıyorlardı. Kentteki evleri ele geçiren Batılı savaşçılar, Twitter ve Instagram hesaplarından da ‘Beş Yıldızlı Cihad’ etiketiyle konforlu yaşamlarını fotoğraflayıp paylaşıyorlardı.
O dönemlerde İngiltere’den gelen savaşçıların evini birkaç kez ziyaret ettiğini söyleyen Ebu Ayman, Muhammed Emwazi’nin ilk andan itibaren garip davrandığını belirtiyor.

“Bize karşı çok soğuktu. Hiç konuşmazdı. Bizimle namaza da gelmiyordu” diyen Ebu Ayman, İngiltere’den gelen diğer cihatçılarla birlikte namaz kıldıklarını da vurguladı, “Diğer İngiliz kardeşlerimiz bizi sokakta gördüğünde selam verirdi ama Muhammed başını öteki tarafa çeviriyordu” diyen Ebu Ayman, Emwazi’nin diğer İngiltere vatandaşı cihatçılarla da çok samimi olmadığını ifade etti.

Ebu Ayman’a “Peki nasıl oldu da sıradan bir savaşçı olan Emwazi IŞİD’in korkunç sembolü haline gelen ‘Cihatçı John’a dönüştü?” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “IŞİD’in profesyonel psikologları var. Kimi seçeceklerini ve nasıl meşhur edeceklerini çok iyi biliyorlar. Ama yine de Emwazi’nin özel hiçbir tarafı yoktu. Cihatçı John herhangi birisi de olabilirdi.”

‘EMWAZİ’Yİ İZLEYİP IŞİD’E KATILDILAR’

Kadın ve çocukları öldürmesi istenince IŞİD’den kaçtığını söyleyen Ebu Ayman, örgüte katılımlarda Emwazi’nin büründüğü ‘Cihatçı John’ kimliğinin önemli rol oynadığını da söyledi: “Onu çok seven birçok kişi var. Kimi savaşçılar Emwazi’nin videolarını izledikten sonra IŞİD’e katılmaya karar verip gelmişti. IŞİD onu çok iyi kullandı. O artık Avrupa’daki Müslüman kardeşlerimizi çekmek için kullanılan bir şöhret.”
Ancak Ebu Ayman’a göre Emwazi’nin gösteriş yaptığını ve IŞİD tarafından kullanıldığını düşünen örgüt militanları da var. Eski IŞİD militanı “Birçok kişi fırsatını bulduğu anda örgütten kaçacak” diyor.

IŞİD EMWAZİ’NİN YERİNİ GİZLİ TUTMAK İÇİN ÖZEL ÇABA HARCIYOR

Emwazi’yi IŞİD’in mi acımasız bir katile dönüştürdüğü, yoksa zaten içinde olan bazı dürtülerin Suriye’deki savaş sırasında açığa mı çıktığı sorusunu yanıtlamak son derece güç.

Ancak IŞİD’in yayınladığı videolarda üstlendiği rol nedeniyle artık dünyanın en çok aranan kişilerinden birisi olduğu tartışmasız bir gerçek.

BBC’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre, IŞİD Emwazi’nin yerini gizli tutup güvenliğini sağlayabilmek için özel bir çaba harcıyor. Zira örgüt için ‘Cihatçı John’ yaşadıkları ülkede bir şekilde mutsuz olan genç erkekleri cezbedebilecek çok önemli bir propaganda malzemesi.

51 Comments