İslam Düşmanı “Pagida” Başkanı Hiter Pozu Verdi İstifa Etti

v3-bild-hitlerİslam karşıtı Pegida hareketinin kurucusu Lutz Bachmann, Pegida ile ilişkili tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Hitler bıyığıyla verdiği pozun Bachmann’ı bu karara zorladığı belirtiliyor.

Pegida’nın dernek başkanı Lutz Bachmann, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “Evet, dernek başkanlığı görevinden ayrılıyorum” dedi.

Pegida Sözcüsü Kathrin Oertel de Bachmann’ın görevinden ayrıldığını doğruladı. Bachmann’ın Facebook hesabında yayınladığı Hitler bıyığıyla görüldüğü fotoğraf hakkında büyük bir tartışma başlatmıştı. Fotoğrafların basın kuruluşlarında yayınlanması üzerine Bachmann, bunu bir ‘şaka’ olarak nitelemiş ve fotoğrafın berberde çekildiğini öne sürmüştü. Bachmann, fotoğrafın yazar Timur Vermes’in “O tekrar aramızda” (Er ist wieder da) adlı, kapağında Hitler resminin bulunduğu hiciv kitabına gönderme yapma amacı taşıdığını söylemişti.

Pegida Başkan Yardımıcısı Rene Jahn, Bild gazetesine açıklamasında, bu davranışın “sonuçları olması” gerektiğini kaydederek, bunun kabul edilemeyeceğini vurgulamıştı.

Öte yandan Dresden Savcılığı, Bachmann hakkında “halkı tahrik etme” iddiasıyla soruşturma başlattı. Savcılık sözcüsü, soruşturma nedeninin Bachmann’ın Facebook hesabında, geçen yıl eylül ayında mülteci ve sığınma başvurusunda bulunanlara yönelik hakaret içeren ifadelerde bulunduğu iddiaları olduğunu açıkladı.

1 Comment