“İslamiyet Artık Avrupa Dini Oldu”

MUSTAFA KÖKERKutluDogum
LONDRA

Nur Kültür Merkezi ve Said Nursi Camii tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Kutlu Doğum Programı Pazar günü Londra’nın Edmonton bölgesindeki gerçekleşti.

 
Programı organize eden Nur Culturel and Association Centre Başkanı Şahin Kılıç ve arkadaşlarının konuklarla yakından ilgilendiği programa, Liberal Demokrat Parti Tottenham Milletvekil Adalı Dr. Turhan Özen, Muhafazakar Parti Edmonton Milletvekil Adayı Gönül Daniels, Avrupa Türk demokratlar Birliği UK Başkanı Muttalip Ünlüer, Avrupa Alimler Birliği Başkanı Abdulvahap Cengin, ve İngiltere Milli Görüş Teşkilatı Başkanı Erol Öztürk’ün yanısıra kadın ve erkeklerden oluşan kalabalık bir davetli grubu katıldı.

Tayyip Demir’in koordine ettiği ve takdim konuşması yaptığı Kutlu Doğum Programı Selim Baki’nin Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Mehmet Zeki Basatoğlul ve arkadaşlarının oluşturduğu grup ilahilerle programı zenginleştirirken, “Ravza Gülleri” Çocuk İlahi Grubunun ilahileri davetlilerce büyük ilgi gördü.

hhh

Liberal Demokrat Parti Milletvekil Adayı Turhan Özen, UETD başkanı Muttalip Ünlüer, Milli Görüş Teşkilatı Başkanı Örol Öztürk yaptıkları selamlama konuşmalarında, Avrupa’da yaşayan müslümanların karşılaştıkları sorunlar ve yaşadıkları ülkelerde İslam’ı yaşama konuların üzerinde durdular.

İSLAMİYET ARTIK BİR AVRUPA DİNİ OLDU

Turhan Özen yaptığı konuşmada, “Kalbimizde Peygamber sevgisini canlı tutmak, diri tutmak. Peygamberimiz, Alamlere rahmet olsun diye insanlığa gönderildiğini unutmadan idrak etmeliyiz. İçimizde beslediğimiz bu sevgiyi, Peygamberimizin gönderiliş amacını kendi hayatımızda yaşamamız lazım. Bugün İslamiyet artık Avrupa’nın bir dini. Avrupa’da bizler hakkında, İslamiyet hakkında ortaya konmaya çalışılan önyargıları, bu sevgi ve birlikte yaşama kültürünü çevremizdeki insanlara hissettirerek, daha iyi tanıtarak; İslamiyet’in, peygamber efendemizin taşıdığı güzellikleri komşularımızla paylaşıp, onların da bizleri daha iyi tanımalarına vesile olmalıyız. Bu etkinlikler bu sevginin büyümesine ve gelecek nesillere, çevremize ve dostlarımıza aktarılmasına yardımcı olacaktır” dedi.

KUTLU DOĞUM BİZİM O’NA İLAN-I AŞKIMIZDIR

Günün anlam ve önemi üzerinde duran Avrupa Alimler Birliği Başkanı Abdulvahap Cengin, bu ve benzeri organizasyonları ‘Peygamber Sevdalıları’nı biraraya getirdiğini belirterek, “Sizler, burada Hz. Resulluh’ın sevgisini kalplerinde güzel bir şekilde taşıdığınız için burada biraraya geldiniz. Allah hepinizden razı olsun. Müslümanların bu vesile ile biraraya gelmesine vesile kılan kardeşlerimizden Allah razı olsun. ‘Peygamber Sevdalıları’ olarak, biz de Kutlu Doğumları herhangi bir şekilde adet olsun diye kutlamıyoruz. Zira, Kur’an’da Allah CC’in bir emri de yoktur. Ancak bizler Allah’ın Resulü AS’a olan aşkımızı, sevgimizi, muhabbetimizi, bi-iznillah O’nu anlamaya ve kalbederek bizzat, O’nu sevdiğimizi bütün dünyaya ilan edeceğiz. Bu ‘Kutlu Doğum’lar bizim için bir nevi İlan-ı Aşk’tır. Birilerinin hoşuna gitmese de biz Hz. Muhammen Resulluhı seviyoruz” şeklinde konuştu.

Program, Cengin’in duası ile son buldu.

Kaynak: www.eurovizyon.co.uk

1,630 Comments