İspanya Vatandaşlık Veriyor!

Audiencia Gran Rabinoİspanyol Devleti’nin 522 yıl evvel ülkeden kovulan Yahudilerin bugünkü torunlarına İspanyol vatandaşlığı vereceğini ve bu işlemleri kolaylaştıracağını açıkladı.

Eski Başhaham Shlomo Amar  İspanya Devleti’nin bu kararı almasında dünya Yahudi cemaatlerinin ve kendisinin bizzat rolü olduğuna söyledi. Esk başhaham kimlerin Sefarad kökeninden geldiğini hahamların belirleyeceğini söyledi.

Amar, İspanya’nın Sefarad Yahudilerine kapılarını açmasında Venezülle’da Hugo Chaves rejiminin iktidara gelmesinin büyük rolü olduğunu belirtti.

Venezüella Yahudileri İspanya’nın Venezüella elçisine huzursuzluklarını belirtince elçi Sefarad Yahudilerine pasaport verme konusunu İspanya yönetiminesundu.

İspanyol yönetimi fikre olumlu karşıladı,  ancak kimin Sefarat Yahudisi olduğunu belirlemek için hahamlardan yardım istedi

İspanya Kralı Juan Carlos, Rav Amar’ı İspanya’ya davet ederek konuyu görüştü ve vatandaşlık kanununda yapılacak değişikliğin mecliste onaylanmasına tam destek verdi.

Amar, Kral ile yaptığı tarihi görüşme konusunda şöyle konuşuyor: “Görüşmeye giderken kafamdan şu düşünceler geçti; kim bilir belki Kral Juan Carlos ve eşi Kraliçe Sofia, ataları Kral Ferdinand ve Kraliçe Izabella’nın yaptığı hatayı düzeltebilir.”

 

34 Comments