İsrail 2 Gazze Sınır Geçişini Kapattı!

İsrail ordusu Gazze’den bir noket atılması üzerine Kerim Şalom ve Erez sınır geçişlerini kapattığını ancak insani yardımın Erez geçişinden sevkine izin verileceğini açıkladı.
İsrail ordusu Gazze’den hasar ya da can kaybına yol açmayan bir roket atılmasının ardından Kerim Şalom ve Erez sınır geçişlerini kapattığını bildirdi.

İsrail Erez geçişinden insani yardımın sevkine izin verileceğini açıkladı.

İsrail, roket olayı Gazze’de Hamas militanlarıyla 50 gün süren savaşın sona ermesinden beri ikinci füze saldırısı oluyor.

Öteyandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu parlameto üyelerine Kudüs’te kutsal yerler nedeniyle Yahudilerle Müslümanlar arasında çıkan son gerginlikte “sorumlu ve itidalli” davranılması çağrısında bulundu.

Bazı İsrailliler Filistinlilerin son gerginliği yeni bir “intifada-ayaklanma” başlatmak için kullanmasından korkuyor.

Kudüs’te Müslümanların Mescid-i Aksa, Yanudilerin Tapınak Dağı dedikleri alan iki din tarafından kutsal sayılıyor. Alan uzun zamandır süren bir anlaşma uyarınca Ürdün tarafından yönetiliyor. Hem Yahudiler hem de Müslümanların alanı ziyaret etmesine izin veriliyor ancak alanda sadece Müslümanlar ibadet edebiliyor.

Yahudi eylemciler, kendilerine de ibadet izni verilmesi için yönetmeliğin değiştirilmesini istiyor.

Geçen hafta Kudüs’te İsrail güvenlik güçleri ve Filistinliler arasında İsrail polisinin bir aşırı muhafazakar bir hahamı yaralayan bir Filistinli eski militanı öldürmesi üzerine şiddet olayları çıktı.

Haham, Yahudilere kutsal alanda ibadet izni verilmesi için toplanan bir konferanstan çıkarken vurulmuştu.

58 Comments