İsrail Başbakanı Netanyahu Çarketti “iki devletli çözümden yanayım” Dedi

Binyamin Netanyahu

Kısa bir süre önce İsrailde gerçekleştirilen genel seçimler öncesi “Yeniden başbakan seçilirsem Filistin diye bir devlet olmayacak “diyen Netanyahu, hukümeti kurduktan sonra söylemini değiştirdi.

İsrail-Filistin meselesinde,, “İki devletli çözüm vizyonunu destekliyorum. Bu vizyon, Yahudi devletini tanıyan ve silahsızlandırılmış bir Filistin devletini içeriyor. Sizin de bizimle aynı hedefi paylaştığınızı biliyorum ve sizi ‘bunu geliştirmemizi destekleyecek bir dost’ olarak görüyorum” diye konuştu.
Netanyahu, görüşmede İran’ın “barışın düşmanı” olduğunu söyledi.
“İran, Lübnan’da Hizbullah’ı, Gazze’de de Hamas’ı silahlandırıyor ve eğitiyor. İran aynı zamanda İsrail’e karşı Golan’da üçüncü bir cephe daha açıyor. Bununla birlikte nükleer programını da devam ettiriyor. Bunun bölge ve dünya için en büyük tehlikeyi oluşturduğuna inanıyorum. Korkarım Lausanne programı (İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşma taslağı) İran’ın (nükleer) bomba elde etmesinin önünü kesmeyecek.”
Neatanyahu, “bölge ve dünya barışı ile güvenliğinin, (İran’ın nükleer programı hakkında) daha iyi bir anlaşma gerektirdiğini” sözlerine ekledi.

4 Comments