İsrail Başbakanı : “Abbas İle Görüştün Kovulacaksın”

livni-articles-030213

Haber: Hülya Karahan

İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail Filistin sorunu Baş müzakerecisi ve Adalet Bakanı Tzipi Livni’yi Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Londra’da görüştüğü için kovmakla tehdit etti.

 

Resmi bir İsrail yetkilisi Yesh Atid’in Genel Başkanı Yair Lapid, Netanyahu’ya “Livni’nin hükümetdeki görevine son verildiği takdirde bu koalisyonun hükümetinin sonu anlamına gelir” dediğini belirtti.

 

İsrailli yetkilinin verdiği bilgiye göre Başbakan Netanyahu Japonya’ya yaptığı resmi ziyaretin ardından İsrail’e döndü döner dönmezde ilk işi kabineyi toplamak oldu. Netanyahu Livni’nin kendisinden habersiz Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Londra’da görüştüğünü bunun kabul edilemez olduğunu ve bu yüzden adalet bakanı Livni’nin hükümedeki bakanlık görevine son vereceğini söyledi dedi.

 

Olayın tanıkları Netanyahu’yu hiç bu kadar “öfkeli” görmedik dedikleri belirtildi. İsrail başbakanın Japonya gezisi dönüşü Livni’den Abbas görüşmesi ile ilgili bilgi istediği Livni’nin ise bu toplantının planlanmış bir toplantı olmadığını o anda spontane geliştiğini, Japonya ile Londra arasında saat farkı olduğu içinde Başbakan Netanyahu’yu bilgilendiremediğini Söylediği belirtildi. Netanyahu’nun İsrail Filistin baş müzakerecisi Tzipi Livni ile ilgili ne karar alacağı İsrail’de merak konusu oldu.

 

 

10 Comments