İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Alkole Verdiği Parayla “Halk Ev Geçindiriyor”

mmmmmmmmmİsrail’de 17 Mart genel seçimi öncesinde Başbakan Benyamin Netanyahu’nun harcamaları gündemi oluşturuyor. Netanyahu’nun eşi Sara’nın, Başbakanlık konutunda kullanılan şişelerin depozitolarını ‘harçlık’ yapmasıyla ilgili skandal büyürken, ‘alkol harcamaları’ da muhalefetin tepkisini çekti.

Son olarak Devlet Denetleme Kurulu üyesi Joseph Şapira, Başbakanlık harcamalarıyla ilgili hazırladığı raporu yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu. Kurulun Başsavcı Yehuda Weinstein’e teslim ettiği raporda, Başbakanlık konutu için yapılan lüks harcamalar ve devlet fonlarının uygunsuz kullanımına dair ayrıntılar yer alıyor.

‘AVUKATI YAYINLATMADI’ İDDİASI

Haaretz gazetesinin ‘Devlet Denetleme Kurulu’nun, Netanyahu’nun avukatının isteği üzerine Başbakanlık harcamalarını seçim öncesinde açıklamadığına’ dair bir haber yapması son skandalın fitilini ateşledi. Haberin ardından ise Devlet Denetleme Kurulu’ndan harcamaların tamamının kamuoyuna duyurulacağı açıklaması geldi.

Devlet Denetleme Kurulu üyesi Şapira, ülke basınında raporun 17 Mart’taki seçimlerden sonra açıklanması için Netanyahu’nun avukatı David Şimron’un, Başsavcı Weinstein’ı ikna ettiğine dair haberlerin çıkmasının ardından raporu en kısa zamanda açıklayacaklarını duyurdu.

Haaretz’in haberine göre, Kurul raporunda ‘lokantalara, çiçek aranjmanlarına, kokulu mumlara, ayakkabılara ve kuaförlere yüzbinlerce Şekel harcandığı’ bilgisi yer alıyordu. First Lady Sara Netanyahu’nun yaklaşık 15 bin TL değerindeki şişe depozitolarını zimmete geçirdiği iddiası İsrail’de büyük tepki yaratmıştı.

‘ŞİŞE DEPOZİTOLARI FİRST LADY’NİN HARÇLIĞIYDI’

First Lady Netanyahu’nun, devlet tarafından ödenen içecek şişelerini güvenlik görevlilerine verdiği ve depozito paralarının kendisine verilmesini istediği iddia edilmişti. First Lady’nin 24 bin şekel tutarında şişe depozitosu aldığı öne sürülürken, Netanyahu ailesi için çalışan eski bir güvenlik görevlisi de şu iddiada bulunmuştu: “Sara Netanyahu boş şişeleri geri götürüp depozito paralarını almamızı emretti. Sonra da bu paraları cebine attı. Bu miktar, 4 senede 24 bin şekele ulaştı. Bu para, onun harçlığıydı.”

Netanyahu’nun 2013’te de başbakanlık konutuna alınan dondurmalara 10 bin Şekel harcadığı ortaya çıkmıştı.

HER GÜN BİR ŞİŞE ŞARAP

Basına göre, Devlet Denetleme Kurulu’nun raporunda, son 2 yılda Başbakanlık konutuna 100 bin Şekel tutarında alkollü içecek alındığı bilgisi var. Netanyahu ailesinin son 4 yılda, 80 binin üzerinde cam şişenin depozitosunu da aldığı iddia edilirken, rapordaki verilere göre Başbakanlık konutuna son 2 yılda her gün en az bir şişe şarap alındı.

‘1 MİLYON İNSAN BU PARAYLA BİR AYDA GEÇİNİYOR’

İsrail muhalefeti de, Başbakan Netanyahu’nun her ay alkollü içeceklere, asgari ücrete yakın bir meblağ (4 bin 200 Şekel) ödemesine tepki gösterdi. İşçi Partisi’yle birlikte merkez solda seçim ittifakı oluşturan Hatnuah partisi lideri olan eski Adalet ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Netanyahu’nun kamu kaynaklarını kendi zevkleri için harcadığı eleştirisini yaptı: “İsrail’de 1 milyon insan bu parayla bir ayda geçiniyor. Kiralarını, vergilerini, su ve elektrik faturalarını ödeyip eğitim ve gıda masraflarını karşılıyorlar.”

LİKUD İDDİALARI REDDETTİ

Ancak Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi’nin temsilcisi Nir Hefetz, iddiaları reddetti. Hefetz, “Rakam tamamen uydurma. Başbakanlık alkollü içki satın almaz bile. Her gün alınan bir şişe şarap da misafirler içindir” savunmasını yaptı.

14 Comments