İsrail Başbakanından Mavi Marmara Tepkisi: “İki yüzlülük”

iiiİsrail, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin  Mavi Marmaraolayı  ile ilgili soruşturma başlatılması talebine sert tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mahkeme’nin tavrını ‘ikiyüzlülük’ olarak nitelendirerek, “Beşar Esad’ın Suriye’de kendi halkından on binlerce kişiyi katlettiği, İran’ın yüzlerce kişiyi infaz ettiği, Hamas’ın Gazze’de çocukları kalkan olarak kullandığı bir dönemde Mahkeme kuşkulu siyasi nedenlerle İsrail ile uğraşmayı tercih etmiştir“ diye konuştu.

 
Times of Israel internet sitesinde yer alan habere göre Savunma Bakanı Moşe Yalon da Mahkeme’nin adımını ‘ikiyüzlülük’ ve ‘skandal’ diye nitelendirdi. Likud partili Dışişleri Bakan Yardımcısı Tsipi Hotovely de Mahkeme yargıçlarının Filistinlilerin kışkırtmasıyla harekete geçtiğini savundu.

 
Gazze’ye ablukayı kırmak üzere yola çıkan ve içinde aktivistlerin bulunduğu Komor Adaları bandıralı Mavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail askerlerinin baskınına uğramış, dokuz Türk öldürülürken, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

 
Lahey’deki ICC, Komor Adaları’nın başvurusu üzerine 2013 Mayıs ayında ön soruşturma başlatmış, Başsavcı Fatou Bensuda, ‘İsrail’in Mavi Marmara gemisine yönelik eyleminin savaş suçu kapsamında değerlendirilebileceği ama bunun mahkemenin soruşturma yapması için yeterli yoğunlukta olmadığı’ değerlendirmesinde bulunarak 2014 Kasımında soruşturma açılmamasına karar vermişti.

 
Komor Adalarının 23 Ocak’ta yeniden başvuruda bulunmasının ardından Mahkeme’nin ilgili dairesi, durumun ciddiyetinin değerlendirilmesinde önemli hata yapıldığı saptamasıyla soruşturmanın yeniden başlatılmasını talep etti.

 
Soruşturmanın açılıp açılmayacağına Başsavcı Bensouda karar verecek.

 

 

 

1 Comment