İsrail Cumhurbaşkanından Trump’a Tepki: “İslam’la savaşta değiliz”

kkkkkABD Başkanı Obama, daveti üzerine ABD’ye gelen İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’i Beyaz Saray’da ağırladı. Görüşmenin ana gündem maddesi İsrail- Filistin meselesi olurken, Rivlin’in ilk kez İsrail dışında geçirdiği Hanuka bayramı kutlamaları da ilginç görüntülere sahne oldu.

 
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın Müslümanların ülkeye sokulmamasına yönelik sözlerine atıfta bulundu, “İslam’la savaşta değiliz. İnançları, dünyadaki tüm masum insanları tehdit etmek için kullananlara karşı savaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Rivlin, Beyaz Saray’daki Yahudi bayramı olan geleneksel Hanuka kutlamalarına katıldı. First lady Michelle Obama’nın da hazır bulundu kutlamalarda.

 
Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Trump’ın İsrail’i ziyaret edecek olmasının, ‘Müslümanlarla ilgili sözlerini kendilerinin de onayladığı anlamına gelmediğini’ söyledi. İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun, ‘Trump’ın, Müslümanların ülkeye alınmamasına yönelik sözlerini reddettiği’ belirtildi. Trump’ın İsrail ziyaretinin iki hafta öncesinden planlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “İsrail devleti tüm dinlere saygı duymakta ve tüm vatandaşlarının haklarını kesin olarak garanti altına almaktadır. Bununla birlikte İsrail, Müslümanları, Hıristiyanları, Yahudileri hedef alan ve tüm dünyayı tehdit eden militan İslam’a karşı savaşmaktadır. Trump’ın İsrail’e yapacağı ziyaret yaklaşık iki hafta öncesinden kararlaştırıldı. İsrail Başbakanı bu yılın ilk aylarında, ABD başkan adaylarından kim İsrail’i ziyaret etmek ve kendisi ile buluşmak isterse bunu kabul etme kararı aldı. Bu politika, herhangi bir adayın görüşlerinin paylaşıldığı, tasdik edildiği anlamına gelmez. Bu buluşmalar, Netanyahu’nun İsrail ve ABD arasındaki güçlü dostluğa verdiği önemi yansıtmaktadır.”

İsrail devlet radyosunun haberinde ise İsrail Parlamentosu’ndan 37 Knesset üyesi tarafından imzalanan bir mektubun ‘Trump ile yapacağı görüşmeyi iptal etmesi için’ Netanyahu’ya gönderildiği belirtildi.

 

 

4 Comments