İsrail Enerji Bakakanı Açıkladı: Türkiye ile Anlaşma Yüzde 90 Tamam

isssİsrail Başbakanı  Enerji Bakanı Yuval Steinitz,İsrail ile Türkiye arasındaki anlaşmanın yüzde 90 oranında sağlandığınıaçıkladı.  Bakan Steinitz anlaşma sağlanan konulardan birinin Gazze Şeridi’nde liman inşası olduğunu belirtti.

Türkiye İsrail arasında 2010  yılında bir dizi olayla başlayan kriz ardından iki ülke arasındaki ilişkiler normalleşmeye doğru gidiyor.

İşte Türkiye ve İsrail ilişkilerinin bozulmasına neden olan olaylar:

11 Ocak 2010’da Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda “Gazze Ortadoğu’da Barış Modeli” başlıklı panelde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İsrail’in Gazze saldırısının haklı olduğunu söyleyince   O zaman başbakan olan Erdoğan, “One minute” diyerek araya girdi. Peres’e “Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” diyen Erdoğan, “Benim için Davos bitti” ifadesini kullanarak paneli terk etti.

31 Mayıs 2010’da   ‘Alçak koltuk krizi’ olarak gündemi uzun süre meşgul eden olayda ise, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u makamına davet edip, bilerek alçak koltuğa oturtup karşısında  İbranice  konuşunca bu olay Türkiye gündemine bomba gibi Düşmüştu.

İsrail askerlerinin, Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 2010 yılında uluslararası sularda düzenlediği saldırıda 10 Türk vatandaşı şehit olmuştu ve bu türkiye için barsağı taşıran son damkla olmuştu.Bu olayın ardından Türkiye-İsrail ilişkileri en düşük seviyeye gerilemişti. Türkiye’nin talep ettiği özür Netanyahu tarafından 3 yıl sonra dilenmişti. Tazminat konusunda da İsrail olumlu yaklaşırken Gazze ablukasının kaldırılması talebinin ne şekilde yerine getirileceği tartışılıyordu.

32 Comments