İsrail ile AB arasında Gerginlik

mogherinİsrail, AB’nin siyonist yerleşimlere yeni sınırlandırmalar getirmesi ve pazartesi günü yayınlaması beklenen Batı Şeria çözüm paketinin yayınlanmasını engellemek istiyor.

 
İsrail Dışişleri Bakanlığı, 1967 savaşında İsrail’in işgal ettiği bölgeler ve İsrail’e ait olduğu kabul edilen bölgeler arasında net bir ayrıma giden AB’nin Batı Şeria çözüm paketinin yayınlanmasını engellemek için son çabalarını sarfediyor. İsrail ve Avrupa’da görev almış yetkililerin Haaretz’e verdikleri bilgilere göre paketin Batı Şeria’daki siyonist yerleşimlere yeni sınırlamalar getirmesi bekleniyor.

Çözüm paketinin pazartesi günü açıklanması bekleniyor. Paketin Batı Şeria’daki siyonist yerleşimlere karşı daha ılımlı olması beklenirken İsrail’in perşembe günü alınan toplantılardaki tavrının paketin tutumunu çok daha sertleştirdiği kaydedildi.

Haaretz’e değerlendirmelerde bulunan yetkililer taslakta AB’nin İsrail’e ait topraklar ve İsrail’in 1967’den itibaren ele geçirdiği topraklar arasında çok net bir ayrıma gittiğini kaydettiler. AB’nin İsrail’le yapacağı anlaşmaların yalnızca 1967’ye kadar olan bölgeyle sınırlı tutulacağını, siyonist yerleşimcilerin her türlü anlaşma ve temasın dışında kalacağını ifade eden yetkililer, “AB üyesi ülkeler güçlü bir iradeyle alınan kararı uygulayacaklar. Bu karar İsrail’e dönük bir boykot anlamına gelmiyor.” dedi.

Çözüm taslağı AB’nin “iki devletli çözüm” için adımlar atacağını belirtirken Fransa’nın iki devlet arasındaki barışı tesis etmek için bir komisyon kurulması ve Arap Devletleri, Filistin ve İsrail’in dahil olduğu bir konferansın düzenlenmesi teklifini destekler nitelikte.

Taslak İsrail Adalet Bakanı’nın sivil toplum kuruluşlarını hedef alan taslağını da dolaylı yollardan hedef alıyor “AB iki tarafından sivil toplumu bastırmaya dönük çabalarından endişe duyuyor” diyor. Duma köyünde üç Filistinli ailenin siyonist teröristlerce katledilmesinin araştırılmasında katedilen yoldan memnun olduğunu kaydeden taslak İsrail devletine siyonist yerleşimcilere dava açması yönünde çağrıda bulunuyor.

Kudüslü yetkililer tüm İsrail büyükelçilerinin perşembe ve cuma günlerini İrlanda, İsveç ve Fransa’nın İsrail tarafından sert bulunan tekliflerine karşı çözüm taslağını yumuşatmaya çalışarak geçirdiklerini kaydetti. Çabalar şimdilik karşılık vermemiş gibi görünüyor. AB Dış İlişkiler Konseyi pazartesi toplanmadan önce İsrailli büyükelçilerin pazartesi sabahı taslağı yumuşatmaya çabalayarak geçireceklerini kaydeden İsrailli yetkililer İrlanda ve İsveç’in tutumuna karşı Almanlar’ın desteklerinin “yetersiz kaldığını” ifade ediyor. İsrailli yetkililer çözüm taslağını İsrail’i hakkı olan bölgelerden uzaklaştıran yasadışı bir girişim olarak görüyor.

123 Comments