İsrail Kara Birlikleri Kuzeyden Gazze’ye Girdi!

Stacy Adams

578621-image-1374141586-187-640x480İsrail ordusu, üç Yahudi gencin Batı Şeria’da ölü bulunmasının ardından başlattığı Koruyucu Hat operasyonunun 10’uncu gününde dün Gazze’ye girdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada kara harekâtının amacının, Gazze ile İsrail ve Mısır arasındaki yeraltı tünellerini yıkmak ve Hamas’ın “terör altyapısına” büyük bir darbe indirilmek olduğu belirtildi.

İsrail hükümeti, 18 bin yedek askerin daha göreve çağrılmasını onayladı. Bununla birlikte 8 Temmuz’dan bu yana İsrail ordusuna çağrılan yedek asker sayısı 65 bine çıktı.

“Operasyonun genişletilebileceğini” söyleyen İsrail Ordu Sözcüsü Moti Almoz, Gazzelilere operasyonun sürdüğü bölgeleri terk etmeleri uyarısında bulundu

Hamas’tan uyarı

İsrail’in kara harekâtını başlatmasının ardından Hamas, İsrail’in çok tehlikeli bir adım attığını ve bedelini çok ağır şekilde ödeyeceğini açıkladı. Hamas aynı zamanda kara operasyonunun ‘aptalca‘ olduğunu belirterek, korkunç neticeleri olacağı uyarısında bulundu.

İsrail’in kara harekâtı, ‘insani gerekçelerle‘ kısa süreli ateşkesin ilan edilmesinin gecesinde başlatıldı. Batılı ülkeler ve Mısır’ın arabuluculuğunda taraflar arasındaki ateşkes pazarlıkları sürerken, kısa süreli ateşkesle Gazze Şeridi’nde tansiyonun düşmesi bekleniyordu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne hava saldırılarını başlatmasından bu yana 240 Filistinli hayatını kaybederken, yaralı sayısının bin 700’e çıktığı bildiriliyor. Bu gece başlatılan kara harekâtıyla ölü ve yaralı sayısının artmaya başladığı gelen haberler arasında yer alıyor. Hava saldırılarının başlamasından bu yana Hamas’ın İsrail kentlerine bin 300’ün üzerinde füze gönderdiği belirtiliyor.

7 Comments

Leave a Comment