İsrail Tekbaşına Kendisini Savunmaya Hazır

israilden_ruhani_yorumu_aldanmayin_h47211İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İran’ın nükleer silah edinme çabalarını hızla sürdürdüğünü ve ülkesinin kendisini gerekirse  tekbaşına savunmaya hazır olduğunu açıkladı.

Netanyahu  BM Genel Kurulunda yaptığı  konuşmanın büyük bölümünü İran’a ayırdı.
İsrail başbakanı İran’ı barışçı yoldan durdurmanın tek yolunun sert yaptırımları ciddi askeri tehdit ile birleştirmek olduğunu vurguladı.

Netanyahu uluslararası topluluğu İran üzerinde baskıyı hafifletmemeye çağırırken yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi “koyun postuna bürünmüş kurt” olarak tanımladı. İsrail başbakanı “Ruhani’nin sözlerine inanmak isterdim ancak benim için önemli olan İran’ın eylemleri” diye konuştu.

Netanyahu konuşmasında  İran’ın nükleer programına son vermesi  bunu yapmazsa Batı ile müzakere ederken  daha sert yaptırımlara maruz kalması gerektiğini tekrarladı.

Geçen hafta Başkan Barack Obama ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İran ve Amerika arasında 34 yıldan beri ilk en yüksek düzey görüşmeyi  gerçekleştirmişti. Telefon görüşmesi İran’ın nükleer sorununu barışçı yoldan çözüleceği umutlarını arttırmıştı.

Benyamin Netanyahu, İran ve uluslararası toplum arasındaki gerginliğin hafiflemesinden büyük kaygı duyuyor. Netanyahu, İran’ın nükleer silah elde etme yolunda zaman kazanmak ve ekonomik yaptırımların acısını hafifletmek için diyalog yoluna başvurduğunu savunuyor.

92 Comments