İsrail Yedek Askerlerini Geri Çağırdı

Stacy Adams

429648485_aea32f9724_bİsrail ordusu geçtiğimiz hafta olası bir Suriye saldırısına karşı önlem olarak göreve çağırdığı yedek askerlerin bir kısmını, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye müdahale konusunda Kongre’nin onayını alacağını açıklamasının ardından geri göndermeye başladı.

Geri gönderilen askerlerin arasında Demir Kubbe savunma sistemi operasyonlarına katılanlar bulunuyor ancak Demir Kubbe alarm durumunu korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz çarşamba günü İsrail ordusu istihbarat, hava kuvvetlerinin füze savunma ve iç cephe birimlerinde görevli binlerce yedek askerini göreve çağırmıştı.

Öte yandan, İsrail’e yapılacak olası bir saldırıya karşı ülkede gaz maskesi talepleri artıyor. Gaz maskesi dağıtan İsrail Posta Servisi, pazar günü 13 bin 500 gaz maskesi dağıttıklarını ve bunun normal bir günde olan talebin altı katı olduğunu söyledi. Kurum ayrıca ülkenin dört bir yanından telefon aldıklarını açıkladı.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz ise, Obama’nın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın güçleri tarafından kimyasal silah kullanılmasının “kırmızı çizgi” olacağı uyarısını önceden yapmış olmasına rağmen, askeri müdahaleyi geciktirmesini ve kararı Kongre’ye bırakmasını, “Amerikan halkının Irak ve Afganistan’daki savaşlardan dolayı yorgun olduğu bir dönemde, Suriye’ye yapılacak müdahale ile ilgili tek başına sorumluluk almaktan çekindi,” olarak yorumladı.

 

28 Comments

Leave a Comment