İsrailli Bilim İnsanları Ameliyat İçin Kesiksiz Bıçak Yaptı

Ameliyat olamak zorunda olan ama neşter korkusu olan insanların imdadın İsrailli bilim insanları yetişti ve ameliyatlarda kullanılmak üzere enzimatik “bıçak” adını verdikleri yeni bir yöntem geliştirdiler.

Haifa Technion’da  İsrail Teknoloji Enstitüsü‘ndeki, Wolfson Kimya Mühendisliği Fakültesi araştırmacılarının, ACS Nano American Chemical Society’de yayınlanan makalesinde, bu teknolojinin uygulanmasını cerrahi bir prosedürde sunuyor… Bu uygulama, ortodontik cerrahi ile ilişkili ağrıyı önemli ölçüde azaltıyor ve doku restorasyonunu  hızlandırıyor.

Araştırma, fakültede ilaç laboratuvarı ve ilaç teknolojileri başkanı olan nanoteknoloji uzmanı Prof. Avi Schröder tarafından gerçekleştirildi. “Bıçak, ilaçların kontrollü salınımı için nano parçacıklar ve teknolojinin yanı sıra enzimlerin (vücudun kendisi tarafından restore edildiği biyolojik moleküller) akıllıca kullanılmasına dayanıyor.

Her yıl ABD’de yaklaşık beş milyon kişi ortodontik tedaviye tabi tutuluyor; iki yıla kadar sürebilen tedaviyi hızlandırmak için çoğu zaman invaziv dene bir prosedür uygulanıyor ve bu işlemde dişi tutan kemik dokusuna bağlayan kollajen lifleri ortodontik bir köprünün döşenmesi için kesiliyor.

Technion’da geliştirilen teknoloji, kollajen elyaflarını, kollajeneyi parçalayan bir enzim olan kontrollü salım sistemi aracılığıyla yumuşatıyor. Schroeder’in laboratuvarında geliştirilen yöntemlerde kolajenaz, nanozan parçacıklar olan lipozomlara dolduruluyor; burada oldukları sürece kollajenaz parçacıklarının etkisiz kalmasına neden oluyor. Ancak, jel hedef bölgeye uygulandığında, enzim giderek lipozomdan sızmaya başlıyor ve kollajen liflerini yumuşatıyor.

Yazının ana yazarı Schröder‘in rehberliğinde Dr. Assaf Zinger doktora tezi için araştırma yaptı.

Zinger, yeni yaklaşımın çeşitli cerrahi prosedürlerde uygulanabileceğini vurguluyor. “Binlerce yıldır cerrahi gittikçe daha sofistike hale geldi, ancak paradigma değişmedi” diyor. “Çalışmamızda önemli bir paradigma değişikliği var – mekanik-fiziksel sürecin biyolojik bir süreçle değiştirilmesi.”

Araştırmacılar, prosedür ve daha sonra doku rehabilitasyonu için en uygun kollajenaz konsantrasyonunun belirlendiği bir dizi deney gerçekleştirdi.

Klinik öncesi bir çalışmada, araştırmacılar, kontrollü salınan sistemin (köprü ile birleştirilmiş) geleneksel ortodontik tedavinin etkinliğini karşılaştırdılar. Sonuç, eşsiz sistemin dişlerin yaklaşık üçte ikisini düzeltmek için gereken zamanı kısaltıyor. Çalışma, deney için yapılmış özel bir köprü kullanılarak fareler üzerinde denendi.

Proteolitik nanopartiküllerin kullanıldığı yenilikçi tedavi, yalnızca bir köprü tedavisi ile tek başına uygulandığında  dişlerin tedavisi üç kat daha fazla hızlı hale geldi.

Araştırma, Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi’nden doktorları; Haifa’nın Rambam Tıp Merkezi‘nden doktorlar ve diş hekimleri; ve Moriah Veterinerlik Merkezi tarafından gerçekleştirildi.

40 Comments