İsrail’e Boykot Diyenler Ülkeye Giremeyecek

İsrail parlamentosu, “İsrail’e boykot” diyenlerin ülkeye girişini engelleyecek bir yasayı onayladı.

İsrail parlamentosu (Knesset), İsrail’e ekonomik, kültürel veya akademik boykot çağrısı yapanların ülkeye girişini engelleyen bir yasaya onay verdi.

Haaretz’in haberine göre, yasayla birlikte boykot çağrısı yapan yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişi ya da oturma izni alması yasaklanacak. İstisnalar ise, İçişleri Bakanı’nın tasarrufunda olacak.

Parlamentodaki oylamada 46 milletvekili yasadan yana çıkarken, 28 milletvekili yasaya “hayır” dedi.

Yasadaki kritik madde ise, boykotun yalnızca İsrail’e karşı değil, herhangi bir İsrail kurumuna ya da İsrail’in kontrolündeki herhangi bir bölgeye karşı da yapılması durumu. Böylece İsrail, yasadışı Yahudi yerleşimlerini boykot edenlere karşı da aynı yasayı işletebilecek.

Yasaya son şeklini veren komite, İsrail’de geçici izinle yaşayan Filistinlilerin yasa kapsamından çıkartılması çağrılarını da göz ardı etti.

Haaretz’de daha önce çıkan bir başyazıda, yasanın temel hedefinin, İsrail’in işgal politikalarını onaylamayan herkes olduğu vurgulanmıştı.

Yasa esas olarak, tüm dünyada örgütlenen İsrail’e Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) Hareketi’ne karşı çıkartıldı.

246 Comments