İsrailli Büyükelçinin El Kaide Sevgisi

Michael_Oren_officialİsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Oren, Tahran-Şam-Beyrut üçgeninin İsrail için en büyük tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Oren, İran tarafından desteklenen “kötü adamların”, İran tarafından desteklenmeyen “kötü adamlardan” daha kötü olduğunu söyledi. “İsrail’in en başından beri Beşar Esad’ın gitmesini isteyordu” dedi.

Suriye muhalefeti içinde de “kötü adamlar” olduğunu söyleyen Oren, “Ancal hala, İsrail için en büyük tehdit, Tahran’dan Şam’a, oradan da Beyrut’a uzanan stratejik yaydır ve biz Şam’ı bu yayın temel taşı olarak olarak görüyoruz. Bu bizim Suriye’deki olaylar başlamadan önceki pozisyonumuzdu. Olaylar başladıktan sonra da Esad’ın gitmesini istemeye devam ettik” dedi. Oren, “El Kaideli olsalar bile, muhalifleri Esad’a tercih edeceklerini” de ekledi.

Oren, İsrail’in, Suriye’nin kimyasal silahlarının Hizbullah’a transferine izin vermeyeceğini de sözlerine ekledi. Büyükelçi, kimyasal silahların ABD’nin kırmızı çizgisi olduğunu, ancak İsrail için kırmızı çizginin bu silahların Hizbullah’ın eline geçmesi olduğunu belirtti.

Körfez monarşileri ile ilişkilerine de değinen Oren, “Son 64 yılda Körfez ülkeleriyle bizim aramızda hiç bu kadar çıkar birliği olmamıştı” dedi. Körfez ülkeleriyle Suriye, Mısır ve Filistin konusunda anlaştıklarını söyleyen Oren, “Bu, Arap Baharı’nın sunduğu fırsatlardan birisi” diye konuştu.

12 Comments