İsrailliler En Çok Kimlerden Endişe Duyuyor?

maxresdefaultPew Araştırma Merkezi dünyada iklim değişikliklerinin en büyük küresel tehdit olarak görüldüğünü ortaya koydu. Radikal İslam tehdidinin yarattığı endişe ise en çok Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Amerika’da hissediliyor.

 
Pew Araştırma Merkezinin en son yayınladığı ankete göre İsrailliler en fazla İran ve IŞİD’den endişeli. Yüzde 53 gibi bir çoğunluk İran’ı en büyük endişe kaynağı olarak işaret ederken, yüzde 44’lük bir kesim İslam Devleti’nin yarattığı tehlikeden tedirgin.

 
İsrailli Arapların ise yalnızca yüzde 23’ü Tahran’ın nükleer bombaya sahip olma niyetinden rahatsız. Bu oran İsrailli Yahudilerde yüzde 59.
İsraillileri endişelendiren diğer konular, küresel çapta ekonomik dengesizlik (yüzde 28), siber saldırılar (yüzde 18), Rusya ve komşuları arasındaki çatışmalar (yüzde altı), Çin ve çevresindeki ülkeler arasındaki toprak anlaşmazlıkları (yüzde üç) şeklinde sıralanıyor.

 
Dünyadaki ülkelerin birçoğu başta Afrika ve Latin Amerika’da olmak üzere küresel iklim değişimini endişeleri arasında ilk numaraya yerleştirdi. İsrail’de bu konuda endişeli olanlar yüzde 14 ile sınırlı kaldı.

 
ABD’de yüzde 68’lik bir çoğunluk IŞİD’i küresel bir tehdit olarak görürken, yüzde 62’lik kesim İran’ın nükleer programından huzursuzluk duyuyor. Kanada’da ise oranlar sırayla 58 ve 43. Avrupalıların yüzde 70’i Sünni terör örgütünü listenin başına koyarken, İspanyollar bu ülkeler arasında yüzde 77 ile başı çekiyor. IŞİD tehdidini listede ikinci sıraya bırakan tek toplum ise Polonyalılar. Polonya’da ilk endişe kaynağı Rusya ve komşuları arasındaki sürtüşme.

 
Doğal olarak Ortadoğu’da IŞİD en büyük tehlike olarak nitelendiriliyor. Lübnan yüzde 84 ile dünyada IŞİD’dan en çok rahatsız olan ülke. Ürdün’de bu oran yüzde 62, Filistin Yönetiminde ise yüzde 54. Sınır kapılarını milyonlarca Suriyeli mülteciye açan Türkiye’de oran yüzde 33.
Güney Kore’de yüzde 75 Japonya’da yüzde 72, Avustralya’da yüzde 69 ve Endonezya’da yüzde 65’lik kesim IŞİD’dan endişe duyuyor.

 

 

43 Comments