İşte Yolsuzlukla Mücadele Eden Prensin 300 Milyon Dolara Aldığı Şato!

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Suudi veliaht Prens Muhammed bin Salman, dünyanın en pahalı evi olarak nitelendirilen bir Fransız şatosunu satın aldı.

300 milyon dolarlık (275 milyon euro) Paris’in batısında büyük bir ev alan prens, son zamanlarda yolsuzlukla mücadeleyle manşetlere taşındı.

Kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele kampanyası yürüten  Suudi Arabistan’ın en güçlü prensinin abartılı alımları gündeme gelmeye başlandı.

Yeni yapılan bu paha biçilmez şato 2015 yılında gizemli bir alıcıya satılması gündeme geldi ve mülkün alıcısı gizlense de, kraliyet ailesinin danışmanları tarafındanPrens Muhammed bin Salman nihai  sahibi olduğu doğrulandı.

Fortune dergisi, 2015 yılında şato satışa çıktığında, belirtilen özellikleri arasında iPhone tarafından kontrol edilebilen çeşmeleri olduğunu yazdı. “Chateau Louis XIV” olarak adlandırılan bu görkemli yapı, dünyanın en prestijli evi olarak kayıtlara geçti.

Şatonun dış cephesi, yakınında bulunan Versailles’deki saray tarzında, 17. yüzyıldan kalma bir şatoya benziyor.  Aslında 19. yüzyıldan kalma bir yapı, yeniden elden geçirilerek,  Suudi’ye özgü bir ev haline dönüştürülmüş.

Dışarıdan bakıldığı zaman, antik cephelere sahip ancak içerisinde, sinema, delüks yüzme havuzu ve şeffaf bir su altı odasına sahip, oldukça modern bir şekilde yapılmış. Şatoda buluna bir hendekte koi sazan balıklarıyla yüzmek mümkün.

57 dönümlük arsa içindeki bu ihtişamlı ev bakımlı bahçeler, iri çeşmeler ve bir labirent içerirken, iç mekanlar ve tavan  fresklerle dekore edilmiş.

Yolsuzlukla mücadele 

Riyad’da yolsuzlukla mücadele kampanyası kapsamında, prensler, bakanlar ve iş adamları da dahil olmak üzere düzinelerce Suudi elit üyesi Riyad’ın 5 yıldızlı Ritz-Carlton otelinde kilitli olarak gözaltında bulunuyor.

Suudi başsavcı general Şeyh Suud el-Mojeb bu ayın başlarında, bu kişilerin haksız kazanç elde ettiklerini açıkladı.

Prens Muhammed darbeyi, kral olmadan önce rakiplerini ortadan kaldırmak için politik bir tasfiye olarak yaptı iddialarına  Prens,”bunlar gülünç” haberler diye yanıt verdi.

Şatonun, Prens Muhammed bin Salman’ın kişisel vakfı Sight Investment Company tarafından 2015 alındığı alındığı, ayrıca bunu yanı sıra 500 milyon dalarlık bir  Yat’ın da prens için alındığı iddia edildi. Suudi Veliah Prens’in  bu ayın başlarında,  450.3 milyon dolar karşılığında Leonardo da Vinci’nin ünlü bir tablosunu da satın aldığı medyaya yansıdı.

 

 

133 Comments