İtalyada Rüşvet Soruşturması: Bakanın Oğluna Pahalı Rolex Saat

150317151547_maurizio_lupi_624x351_gettyimagesİtalya’da 4 kişinin tutuklandığı, 51 kişinin de soruşturma altına alındığı büyük altyapı projelerine ilişkin yolsuzluk soruşturması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi’ye kadar dayandı. Bakanın oğlunun, başta pahalı Rolex bir saat olmak üzere iş adamlarından hediyeler ve iş aldığı öne sürülüyor.
Floransa Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, başta Expo 2015 kapsamındaki inşaatlar olmak üzere, bazı liman ve otoyol projeleri, Milano-Verona ve Floransa-Bolonya arası hızlı tren hattı, Roma ve Milano metroları gibi büyük projelerde yolsuzluk yapıldığı tespit edildi. Yaklaşık 25 milyar Euro değerindeki söz konusu projelerde ihaleye fesat karıştırma, rüşvet verme ve alma ile zimmete para geçirme gibi suçları işledikleri öne sürülen bazı bürokrat ve işadamları gözaltına alındı.

Bunlar arasında, uzun yıllar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda bürokrat olarak çalıştıktan sonra bu görevinden ayrılarak, şirketlere danışmanlık yapmaya başlayan Enrico Incalza ve yardımcısı Sandro Pace de var.

5 Comments