Dış Piyasalar: İthalat Vergisi Endişeleri Wall Street’i Vurdu!

Wall Street, bu yılın ikinci yarısında düşüşlerle başladı.

Washington ile ticaret ortakları arasında  ithalat vergisi savaşı riskinin  yükselmesi, piyasalarda duygusal esintiler yaratmaya devam etti.

Ticarete duyarlı ABD şirketlerinin hisse senedi piyasası alım satım işlemlerinde daha düşük seviyelerde yer aldı. Boeing ve Caterpillar yaklaşık yüzde 1 oranında azalırken, yonga üreticileri de Çinli şirketlere ait ABD’li hisse senetleriyle birlikte geriledi.

Kanada, Cuma günü ABD’nin çelik ve alüminyum vergileri üzerinde Trump yönetimine geri döndü ve 12.63 milyar dolar değerindeki Amerikan mallarına cezai tedbirler uygulanmasını başlatacağını açıkladı.

Küresel hisse senetleri de Başbakan Angela Merkel’in Alman iktidar koalisyonuna yönelik bir tehdidin etkisi ile karşı karşıya kalırken, Meksika pezosu Andres Manuel Lopez Obrador’un seçim zaferinin, ülkenin demokrasisinin en solcu hükümetinin sahneye koyulmasından sonra, Amerika Birleşik Devletleri ile gergin ilişkiler beklentisiyle sarsıldı.

Raymond James’in baş ekonomisti Scott Brown, “Piyasalar için haftanın başlaması için pek de iyi haber yok” dedi.

Brown, Salı günü piyasalar için yarım gün ve dördüncü tatil gününün geleceğini belirterek, alım satım hacimlerinin zayıf olabileceğini ve bu durumun  piyasayı abartılı bir şekilde  hareketlendirdiğini söyledi.

Hafta başında, saat 09: 00’da Dow  168 puanla , % 0.69 düştü. S & P  16.5 puanla , yüzde 0,61 düşüş gösterdi ve Nasdaq  54,25 puanla, yüzde 0,77 puan düşüş gösterdi.

Dow Jones Industrial Average’ın 30 hisse senedinin yirmi beşi, Nike, Caterpillar, Boeing, Visa ve Intel ticareti ile en az yüzde 1 daha düşük olan ilk piyasada işlem görüyordu.

Chipmaker’ların Micron, AMD ve Nvidia’nın hisseleri% 1’den fazla düşüş gösterdi. Yonga üreticileri Çin’e gelirlerinin büyük bir kısmına bağımlı.

Çinli firmalar arasında, Alibaba yüzde 2.2, JD.com ise yüzde 2.1 düştü.

Parlak otomobiller arasında, elektrikli otomobil üreticisinin haftada 5.000 Model 3 sedan üretme hedefini karşıladığını söyleyen yüzde 4.2’lik bir artışla Tesla vardı.

Dell Technologies Inc, VMware takip stokunu satın almayı kabul ettikten sonra% 11,1 oranında artış gösterdi ve bir kamu şirketi olma yolunda bir adım daha yaklaştı. VMware yüzde 9.1 arttı.

239 Comments