İyi Bir Kitabın Beyindeki Etkileri Nelerdir?

relaxing in nature with book and musicKitap okuduktan sonra beyninize neler oluyor? Kitap okuma anında sanki kara bir delikten bambaşka bir diyara düşmüşüz gibi hissederiz. O diyarda sıkıştırılmış devasa bir evren vardır ve bu evrenin içindeyizdir.

Oraya nasıl geldiğinizi bilmezsiniz bir şekilde düşmüşsünüzdür.

Bu düşüş devam ettikçe daha da hızlanmaya devam edersiniz, ta ki bir suyun içine dalıp kim olduğunuzu unutana kadar.

Anılarınız, korkularınız, kabuslarınız ve ruhunuza bağlı her şey mürekkebin suda dağılması gibi dağılır. Boş bir sayfaya dönüşürsünüz.

Fakat zaman geçtikçe bu boşluk yerini farklı renklere ve farklı gerçekliklere bırakır. Bambaşka bir dünyanın parçası olmuşsunuzdur artık. Yaşama başkasının gözlerinden bakarsınız.

Başkasına ait kıyafetlerin içinde gezersiniz. Yeni korkular ve mutluluklar edinirsiniz. Diğer insanlar için farklı şeyler hissetmeye başlarsınız. Yabancı bir ülkede yerli hissedersiniz.

Ve bunların hepsi olurken beyninize bir şey olur. Kitap okuyan herkes bunun hobi değil bir yaşam tarzı olduğunu bilir.

Annie Murphy Paul’un geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayınlanan makalesinde kitap okurken beynimizde neler olduğunu öğreniyoruz. Bu makaleye göre hikayeler beynimizi uyarıp gerçek yaşamdaki davranışlarımızı değiştiriyor. Hikayeler sadece vakit geçirmek için değil sizi değiştirmek için varlar. Hikaye okumak gerçekten hayat değiştiren bir süreçtir.

Hikaye okurken orada olmayan şeyler görür, orada olmayan şeyler duyarız. Bütün bunların hepsi, beynimize gerçekmiş gibi gelebilir. İyi bir hikayenin beyni tamamen inandırma yönü vardır. Metaforlar güçlüdür ve iyi bir hikaye okuduğumuz zaman beynimiz bunu gerçekmiş gibi algılayabilir.

Kurgusal karakterler de kurgusal değildir aslında. Onları içimizde taşırız, onları aynı şekilde severiz. Bir kadınla ilgli okuruz ve sorunları sizin sorunlarınız olur. Ölümleri, ayrılıkları, kalp kırıklıkları ve her şeyleri bize insan olmayı öğretir.

Kendi insanlığımızı ve empati yeteneğimizi geliştiririz.

Kitap okurken empati öğreniriz ve başka insanlara dönüşürüz. Sahte dünyalar gerçek dünyayı böyle etkiler işte.

Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre iyi bir kitap okuduktan sonra ana karakterin içine gireriz ve gerçekten o dünyaya aitmiş gibi hissederiz. Kitaplar gerçekten sizin ruhunuzu bu şekilde değiştirebiliyor.

İyi bir kitap hayat kurtarır, iyi bir kitap dünyanızı değiştirir.

Kaynak: http://elitedaily.com/life/happens-to-brain-when-reading/937791/

4 Comments

 • best Headache medications Reply

  14 February 2021 at 17:50

  Thanks for your suggestions. One thing I’ve noticed is the fact that banks as well as financial institutions really know the spending routines of consumers as well as understand that many people max away their own credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and begin flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of Zero APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of all American open public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards. feeeegj https://headachemedi.com – best Headache medications

 • thyroid pain drugs Reply

  15 February 2021 at 06:08

  Thanks for your tips. One thing we have noticed is always that banks and also financial institutions have in mind the spending behavior of consumers and also understand that a lot of people max out there their own credit cards around the holiday seasons. They prudently take advantage of this kind of fact and begin flooding the inbox and also snail-mail box together with hundreds of Zero APR card offers immediately after the holiday season comes to an end. Knowing that in case you are like 98% of all American open public, you’ll hop at the possiblity to consolidate personal credit card debt and move balances for 0 interest rates credit cards. hhhggil https://thyroidmedi.com – thyroid pain drugs

 • over counter medicine for stomach pain Reply

  15 February 2021 at 22:54

  Thanks for your concepts. One thing we’ve noticed is banks along with financial institutions are aware of the spending practices of consumers while also understand that most of the people max out there their real credit cards around the getaways. They properly take advantage of this specific fact and commence flooding your current inbox along with snail-mail box using hundreds of no-interest APR card offers just after the holiday season comes to an end. Knowing that should you be like 98% of American community, you’ll rush at the possiblity to consolidate card debt and shift balances for 0 apr interest rates credit cards. iiihgjl https://stomachmedi.com – over counter medicine for stomach pain

 • stomach meds otc Reply

  16 February 2021 at 17:36

  Thanks for your strategies. One thing really noticed is that often banks plus financial institutions know the dimensions and spending patterns of consumers plus understand that plenty of people max outside their cards around the trips. They correctly take advantage of this real fact and then start flooding a person’s inbox plus snail-mail box by using hundreds of no interest APR credit cards offers shortly when the holiday season closes. Knowing that when you are like 98% in the American general public, you’ll get at the one opportunity to consolidate financial debt and switch balances towards 0 rate credit cards. onnmloo https://pancreasmedi.com – stomach meds otc

Leave a Comment