İyi Bir Kitabın Beyindeki Etkileri Nelerdir?

relaxing in nature with book and musicKitap okuduktan sonra beyninize neler oluyor? Kitap okuma anında sanki kara bir delikten bambaşka bir diyara düşmüşüz gibi hissederiz. O diyarda sıkıştırılmış devasa bir evren vardır ve bu evrenin içindeyizdir.

Oraya nasıl geldiğinizi bilmezsiniz bir şekilde düşmüşsünüzdür.

Bu düşüş devam ettikçe daha da hızlanmaya devam edersiniz, ta ki bir suyun içine dalıp kim olduğunuzu unutana kadar.

Anılarınız, korkularınız, kabuslarınız ve ruhunuza bağlı her şey mürekkebin suda dağılması gibi dağılır. Boş bir sayfaya dönüşürsünüz.

Fakat zaman geçtikçe bu boşluk yerini farklı renklere ve farklı gerçekliklere bırakır. Bambaşka bir dünyanın parçası olmuşsunuzdur artık. Yaşama başkasının gözlerinden bakarsınız.

Başkasına ait kıyafetlerin içinde gezersiniz. Yeni korkular ve mutluluklar edinirsiniz. Diğer insanlar için farklı şeyler hissetmeye başlarsınız. Yabancı bir ülkede yerli hissedersiniz.

Ve bunların hepsi olurken beyninize bir şey olur. Kitap okuyan herkes bunun hobi değil bir yaşam tarzı olduğunu bilir.

Annie Murphy Paul’un geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayınlanan makalesinde kitap okurken beynimizde neler olduğunu öğreniyoruz. Bu makaleye göre hikayeler beynimizi uyarıp gerçek yaşamdaki davranışlarımızı değiştiriyor. Hikayeler sadece vakit geçirmek için değil sizi değiştirmek için varlar. Hikaye okumak gerçekten hayat değiştiren bir süreçtir.

Hikaye okurken orada olmayan şeyler görür, orada olmayan şeyler duyarız. Bütün bunların hepsi, beynimize gerçekmiş gibi gelebilir. İyi bir hikayenin beyni tamamen inandırma yönü vardır. Metaforlar güçlüdür ve iyi bir hikaye okuduğumuz zaman beynimiz bunu gerçekmiş gibi algılayabilir.

Kurgusal karakterler de kurgusal değildir aslında. Onları içimizde taşırız, onları aynı şekilde severiz. Bir kadınla ilgli okuruz ve sorunları sizin sorunlarınız olur. Ölümleri, ayrılıkları, kalp kırıklıkları ve her şeyleri bize insan olmayı öğretir.

Kendi insanlığımızı ve empati yeteneğimizi geliştiririz.

Kitap okurken empati öğreniriz ve başka insanlara dönüşürüz. Sahte dünyalar gerçek dünyayı böyle etkiler işte.

Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre iyi bir kitap okuduktan sonra ana karakterin içine gireriz ve gerçekten o dünyaya aitmiş gibi hissederiz. Kitaplar gerçekten sizin ruhunuzu bu şekilde değiştirebiliyor.

İyi bir kitap hayat kurtarır, iyi bir kitap dünyanızı değiştirir.

Kaynak: http://elitedaily.com/life/happens-to-brain-when-reading/937791/

4 Comments