‘Kabinede Daha Fazla Yahudi İstemiyorum”

nikkkkABD’nin eski başkanlarından Richard Nixon’ın başkanlığının sonunu getiren gizli ses kayıtlarının 340 saatlik son bölümü, dün kamuoyunun erişimine sunuldu. Şubat 1971 ve Temmuz 1973 yılları arasında Nixon’ın kullandığı gizli kayıt sistemiyle kaydedilen konuşmalar, eski başkanın yaptığı biribirinden ilginç ifadeleri de ortaya çıkardı.

Nixon’ın konuşmaları toplam 140 bin sayfa uzunluğunda belgeyi kapsarken, yüzlerce saatlik kısım ise güvenlik ve gizlilik unsurları nedeniyle hala gizli tutuluyor.

Nixon, Temmuz 1973’teki tarihi ABD-Sovyetler Birliği zirvesi öncesin, Sovyet lider Leonid Brezhnev ile Beyaz Saray’da kimsenin tahmin etmeyeceği kadar samimi bir konuşma gerçekleştirmiş.

Nixon’ın Beyaz Saray ve ABD Başkanlarının dinlenme tesisi olarak bilinen Camp David’de yapılan ses kayıtları, eski başkanın bazı konulardaki sitemkar halini de açığa çıkarıyor.

Nixon, 12 Temmuz 1973 tarihine ait ses kaydında, özel kalem müdürü Al Haig’e hukuk kurumlarındaki atamalar için, ‘en katı, sağcı adayları bulmasını’ söylüyor.

Nixon üzerine basarak, “Yahudi yok. Anlaşıldı mı? Yeterince Yahudi var…” ifadesini kullanıyor.

 

96 Comments

Leave a Comment