Kabinede Deprem Başbakan 4 Bakanı Azletti!

barzaniKuzey Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Değişim Hareketi’nin (Goran) 4 bakanını azletti.

Başbakan Barzani, dün başkent Erbil’de Goran’lı bakanlarla bir toplantı düzenlemişti.

Rûdaw’ın üst düzey bir Goran yetkilisinden edindiği bilgiye göre, Barzani toplantıda sert eleştirilerde bulunarak, “Partiniz en büyük zulmü de siz bakanlara yaptı. Lütfen istifalarınızı sunun ve Süleymaniye’ye dönün” dedi.

Aynı yetkili, bakanlara hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Barzani’nin, “Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak, sizlerin şahıslarınızla herhangi bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Goran Hareketi’yle” dediğini aktardı.

Başbakan’ın toplantıda, Yusuf Muhammed’i artık Kürdistan Parlamentosu Başkanı olarak görmediklerini ifade ettiği de belirtildi.
Reuters’e konuşan Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi de, Neçirvan Barzani’nin, “güvenlik” gerekçesiyle bakanları görevden aldığı bilgisini verdi.

İktidarın büyük ortağı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), 8 Ekim’de siyasi krizin sona erdirilmesi ve maaşların ödenmesi talebiyle başlayan gösterilerin daha sonra şiddet eylemlerine dönüşmesinden Goran’ı sorumlu tutuyor.

PDK, bu gerekçeyle önceki gün, Goran’la aynı kabinede çalışmayacaklarını duyurmuştu.

Koalisyon hükümetinde Goran, Peşmerge Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Vakıflar Bakanlığı koltuklarına sahipti.

Sözkonusu bakanların görevlerini, geçici olarak diğer bakanlar yürütecek.

Kaynak:Rudaw

5 Comments