Kadın Astronotların Hangi Özelliği Uzayda Krize Neden Oluyor?

asstUzaya çıkan kadın astronotların regl dönemleri büyük bir dert, regl kanı idrar ile karıştığı için Uluslararası Uzay İstasyonu ve uzay mekiklerinde bulunan su arıtma sisteminde soruna neden oluyor.Erkeklere nazaran kadınların hayatları her daim zor olmuştur, keşke bu durum sadece Dünya ortamı için geçerli olsaydı, ne yazık ki uzay ortamında durum pek farklı değil. Kadınların regl dönemleri uzaya çıkan astronotlar için öncelikli bir problem olarak görülüyor ve bastırılması gereken bir döngü olarak kabul ediliyor. Astronotların sadece içme sularının değil, hijyen için kullanabilecekleri suyun da kısıtlı olması su kullanım oranlarını arttıracak her türlü sebebin ortadan kaldırılmasını gerektiriyor.

Space.com’un haberine göre, uzaya çıkan kadın astronotların regl dönemleri büyük bir dert, regl kanı idrar ile karıştığı için Uluslararası Uzay İstasyonu ve uzay mekiklerinde bulunan su arıtma sisteminde soruna neden oluyor, uzaya çıkarken ağırlıkların büyük önemi olduğu için astronotların su ihtiyaçları bir ölçüde temizlenmek için kullanılan suyun ve hatta kapsüllerin içerisinde biriken su buharının arıtılması ile karşılanmak zorunda.

ÇÖZÜM NE

Su arıtma cihazları ise idrarlı suyu arıtmak üzere tasarlanmış olsalar da suya karışması olası bulunan kanı arıtmayı başaramıyorlar, bu sebeple kadınların regl döngüleri ciddi bir probleme neden oluyor. NASA bu soruna çözüm olarak kadın astronotların doğum kontrol hapı kullanmalarını şart koşsa da bu daha ziyade kısa uzay uçuşlarında işe yarayan bir yöntem.

Peki ya daha uzun süreli uzay görevlerinde ne yapılıyor? Uzay ortamında kullanılmak üzere hazırlanan, östorojen ve progesteron içeren özel bir ilaç kullanmaları gerekiyor ve bu gayet işe yarayan bir yöntem olsa da hormon kullanımı kemik yoğunluğu üzerinde etkili olabiliyor. Bu tip bir hormon takviyesinin neden olacağı ufak ölçekli kemik yoğunluğu kaybının Dünya’da büyük bir problem olmayacağı düşünülebilir, ancak uzay ortamında durum bütünüyle değişiyor ve kemik yoğunluğundaki kayıp çok daha ciddi bir mesele haline geliyor. (Astronotlar herhangi bir hormon kullanmadıkları zaman dahi, kemik yoğunluklarını korumak için her gün düzenli şekilde 2 saat kardiyo yapmak zorundalar.)

Bir diğer sorun ise, uzay yolculuklarında astronotların yanlarında taşıdıkları her türlü ağırlığın seyahatin kaderi üzerinde etkili olabilmesi, üç yıl sürecek bir uzay seyahati esnasında bir kadın astronotun ihtiyacı olan hapların sayısının 1100 olması bu konuyu daha da derin bir problem haline getiriyor. Ayrıca ilaçlar bu denli uzun soluklu bir uzay seyahatinde asla test edilmedikleri için olası etkileri konusunda henüz kimse kesin bir şey söyleyemiyor.

7 Comments