Kadın Yada Erkek Değil Sadece “Nötr”

IMG_4457Aktivist Norrie’nin uzun yıllardır mücadelesini verdiği hukuk savaşı olumlu sonuçlandı. Avustralya Yüksek Mahkemesi bir insanın kendini kadın ya da erkek olarak değil nötr olarak da tanımlayabileceğini kabul etti

Avustralya Yüksek Mahkemesi aktivist Norrie tarafından yürütülen cinsiyet eşitliği mücedelesini olumlu sonlandırarak, her iki cinse özgü olmayan 3. bir cinsiyetin varlığını resmi olarak kabul etti. Artık bundan sonra Avustralya’da hiç kimse kendini kadın ya da erkek cinslerinden biri olarak tanımlamak zorunda kalmayacak. İnsanlar kendilerini nötr olarak tanımlayabilecekler.

Yargı organı oy birliği ile; “Yüksek Mahkeme, bir insanın ne erkek ne de kadın olmayabileceği ihtimalini kabul ettiğini ve bu yüzden de cinsiyet kaydında “özgü olmayan-genel” ibaresinin kullanılabilmesine izin verdiğini.” açıkladı.

Sadece adını kullanmayı tercih eden Norrie ise; “Bu uzun bir süreçti ama büyük bir kazanım elde ettik. Umarım insanlar artık sadece 2 seçenekleri olmadığını anlarlar” diye konuştu.

 

5 Comments