Kadına Şiddeti Böyle Protesto Etti

Ünlü fotoğraf sanatçısı Marcio Freitas, kadına şiddeti protesto etmek için Kamerasının objektifiyle farklı bir bakış açısı getirdi.

Şiddete ve tacize maruz kalan kadınların yer aldığı fotoğraflar, Rio de Janeiro, kentinde Copacabana plajında 420 parça beyaz ve kırmızı iç çamaşır kullanarak sergilendi. Sayının 420 olmasının nedenini ise bir sivil toplum kuruluşu yetkilisi açıkladı. Rio de Paz adlı yetkili Brezilyada her 72 saat içinde 420 kadının tecavüze uğradığını açıkladı.

Marcio Freitas' photos themed "I'll Never Be Silent" of models portraying the anguish suffered by abused women, and 420 pairs of underwear, are displayed on Copacabana beach, in a protest against rape and violence against women, in Rio de Janeiro, Brazil, Monday, June 6, 2016. The protest organized by the non-governmental organization Rio de Paz, says the undergarments represent the number of women that are raped every 72 hours in Brazil. The protest calls for an end to the violence against women weeks after the gang rape of a 16-year-old girl, a case that has rocked Latin America's largest nation and highlighted its endemic problem of violence against women. (AP Photo/Felipe Dana)

2 Comments