Kandil’den Demirtaş’a Jet Yanıt: Neyi Başardılar…

uuuPKK’nın Kandil’deki Liderleri’nden Duran Kalkan, örgüte yakın Mednûçe TV’de yaptığı açıklamada HDP’yi sert bir dille eleştirirken, PKK militanlarına da karakolda bekleyen askerlere saldırıda bulunmama çağrısı yaptı. Kalkan, HDP Lideri Selahattin Demirtaş’ın kendilerine yönelik ateşkes çağrısı için “HDP siyasette yeterince yaratıcı ve başarılı olamadı. Başkalarına çağrı yapıyorlar, ama kendileri neyi başardılar da çağrı yapıyorlar” derken son dönemde artan saldırılar için ise “HPG-YJA STAR güçlerine şu çağrıyı yapıyorum: Kesinlikle operasyona çıkmayan, gerillaya ve halka saldırmayan, siyasi yönetimle ilgilenmeyen, vatanı korumak adına sınırda, karakolunda duran askerlere dönük saldırı yapmamalılar” ifadelerini kullandı.

KARAKOLDA DURAN ASKERLERE SALDIRMAYIN

“HPG-YJA STAR güçlerine şu çağrıyı yapıyorum: Kesinlikle operasyona çıkmayan, gerillaya ve halka saldırmayan, siyasi yönetimle ilgilenmeyen, vatanı korumak adına sınırda, karakolunda duran askerlere dönük saldırı yapmamalılar. Bu bizim görüşümüze uygun değildir. Bu savaşa katılmayanlara karşı eylem yapılmamalıdır. Sivil halka kesinlikle zarar verici hiçbir uygulamada herhangi bir gerilla gücü bulunmamalıdır. Yapanlar olursa biz bunu suç sayarız ve yargılarız” diyen Kalkan “Buradan açık söylüyorum: Bizim böyle bir çatışma geliştirme düşüncemiz yoktu. Hele hele orduyla böyle bir çatışmaya girme politikamız yoktu. Biz paradigma değiştirdik. Teorik, ideolojik yaklaşımlarımızda değişimler ve gelişmeler oldu. Devleti, orduyu reddetmiyoruz. Devlet ve ordu var olsun, ama asli görevlerine dönsünler. Bunun yanında demokratik toplum da, Kürt toplumu da kendi diliyle, kültürüyle, örgütlülüğüyle kendi yaşamını kendisi sürdürsün, kendi kendini yönetsin. İstediğimiz budur. Bu bakımdan orduyla çatışma diye bir şeyimiz yoktu. Bu çatışma, AKP’nin, Tayyip Erdoğan’ın geliştirdiği bir saldırıdan kaynaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

AKP İLE GÖRÜŞÜYORDUK

Kalkan, PKK’nın AKP ile yakın zamana kadar görüşmeler yaptığını ve anlaşmalar yaptığını da şöyle açıkladı: “Yaşananları bilinçli olarak saptırmaya, dahası ise bazı gerçekler unutturulmaya çalışılıyor, hatta tarihten silinmeye çalışılıyor. örneğin İmralı görüşmeleri vardı, ondan önce Oslo görüşmeleri vardı. Biz AKP ile görüşmeler yaptık. Parti olarak yaptık, Önder Apo yaptı, HDP heyeti aracılığıyla yaptık, başka aracılar ile yaptık. İmralı’da son görüşmeler ‘Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı’ çerçevesinde 28 Şubat Dolmabahçe açıklamasına kadar geldi. 10 madde üzerinde mutabakat sağlandı ve bu maddeler üzerine müzakerelere geçilmesi için heyetlerin oluşturulması kararı alındı. Şimdi sanki bunlar hiç olmamış gibi sayılıyor. AKP neredeyse sanki hiç görüşmeler yapmamış gibi bunları insanların belleğinden silmeye çalışıyor.”

ABD İLE PAZARLIK OLMUŞ

ABD’nin AKP’yle IŞİD’e karşı PKK anlaşması yapmış olabileceğini söyleyen Kalkan “Türkiye saldırılarını Amerika’yla yeni bir anlaşma imzaladıktan sonra başlattı. ABD bazı eleştiriler yaptı, ama çok etkileyici ve engelleyici eleştiriler değildi. Zaten keşif ve benzeri şeylerle de destek veriyor. Bu anlamda da bir bakıma savaşın içerisinde ABD de vardır. ABD Savunma Bakanı, “Türkiye DAİŞ’e karşı savaşa etkin katılmalı” çağrısı yapıyordu. Öyle anlaşılıyor ki, bunun karşılığında bir pazarlık olmuş. “Sen DAİŞ’e karşı savaşa katıl, ben de PKK’ye karşı savaşına destek vereyim!” Eğer böyle bir anlaşma varsa tehlikeli bir anlaşmadır. Avrupa’dan da bazı itirazlar geldi, ama Türkiye’ye de çok fazla destek vermeye de devam ediyorlar” dedi.

HDP NEYİ BAŞARDI

Kalkan, HDP Lideri Selahattin Demirtaş’ın yaptığı ateşkes çağrısına da şöyle yanıt verdi: “HDP siyasette yeterince yaratıcı ve başarılı olamadı. Başkalarına çağrı yapıyorlar, ama kendileri neyi başardılar da çağrı yapıyorlar! Biraz gerçekçi olmaları lazım. Halkların, Kürt halkının temsilciliğini iyi yapmaları gerekli. Meclisi niye işletemediler, bunun üzerinde yoğunlaşmalılar. En azından şimdi Kürdistan’daki gelişmeleri Türkiye toplumuna, dünya kamuoyuna daha iyi anlatabilmeliler. Kendi işleriyle, meclis işleriyle uğraşsalardı ve çözüm getirselerdi, savaş yerine demokratik siyaset temelinde olurdu.”

46 Comments