Kanser Tedavisinde Müthiş Gelişme

diyabetAvrupa Kanser Kongresi’nde sunulan iki araştırmanın sonuçları, kanserle mücadelede paradigme değişikliği anlamına gelebilir.

Zira araştırma sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, kanserle mücadelede bağışıklık tedavisinin, “ezber bozan etkiye” sahip olabileceğini söylüyor.

Sonuçları New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan iki ayrı araştırmanın sonuçları, kanser tedavisinde “ezber bozan etkiye sahip olabilir” şeklinde yorumlandı.

Araştırmalardan birinde, baş-boyun kanseri olan 350’den fazla hastanın bir bölümüne bağışıklık tedavisi uygulandığı, kalan kısmına kemoterapi verildiği belirtildi.

Çeşitli ajanlarla uyarılan bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle yaptığı mücadeleye bağışıklık tedavisi, yani immünoterapi deniliyor.

BAĞIŞIKLIK TEDAVİSİ UYGULANANLAR, KEMOTERAPİ GÖRENLER ÇOK YAŞADI

Bir yıl sonra bağışıklık tedavisi uygulanan hastaların yüzde 36’sının yaşadığı, kemoterapi alan hastalarda ise bu oranın yüzde 17’de kaldığı gözlendi.

Diğer araştırmada da ilerlemiş böbrek kanseri hastası 94 kişiye, tümörleri küçülten bir ilaçla beraber bağışıklık tedavisi uygulandığı kaydedildi.

İkili tedaviden alınan ilk veriler, hastaların yüzde 40’ının böbreklerindeki tümörün önemli ölçüde küçüldüğünü, her 10’undan birinde kanser bulgusuna rastlanmadığını gösterdi.

YAN ETKİLERİ DAHA AZ

Standart tedavi alan böbrek kanseri hastaların sadece yüzde 5’inde tümörün küçüldüğüne işaret edildi.

Bağışıklık sistemi tedavisi uygulanan hastalarda yan etkilere de daha az rastlandığı belirtildi.

16 Comments