Katar “Müslüman Kardeşler”i Sınır Dışı Ediyor!

1334659004-muslim-brotherhood-endorses-khairat-alshater-for-president-egypt-1135699Katar ile Suudi Arabistan arasında bölgesel gerilimin, Katar’ın bazı önemli Müslüman Kardeşler üyesini sınırdışı etmeyi kabul etmesiyle aşıldığı iddia ediliyor.

Sınırdışı edilecek İhvan’cıların ( Müslüman Kardeşler) sayısının 15 civarında olduğu belirtilirken, Doha’da yaşayan 5 Birleşik Arap Emirlikleri ve 2 Suudi Arabistan vatandaşının da bunların arasında olduğu belirtiliyor.

Anlaşmanın bir diğer unsuru olarak ise, Katar ekseninde yayın yapan ünlü El Cezire televizyonunun, KİÖ içindeki bazı ülkelerede yaşananlara yönelik agresif yayıncılığını yumuşatması ve Mısır’da Mursi’yi deviren askeri darbeye “askeri darbe” demekten kaçınması belirlendi. Katar’da yaşayan muhalefet yanlılarının da Katar medyasını ya da Katar’ın finanse ettiği medyayı kullanması yasaklandı.

Umman’ın Dış İlişkilerden Sorumlu Bakanı, Londra’dan yayın yapan Suudi destekli El Hayat’a verdiği mülakatta, KİÖ içindeki sorunun dışarıdan müdahale olmadan çözüldüğünü ve bu sorunların artık geçmişte kaldığını savundu.

 

1 Comment