Katliam Yaptı Şimdi de Devlete İnsan Hakları Davası Açıyor

nnnnNorveç’te 3 yıl önce düzenlediği ırkçı saldırıda 77 kişiyi öldüren ve 21 yıllık hapis cezasını çekmeye devam eden terörist Breivik, ‘insan hakları savunuculuğunu’ bir üst seviyeye taşıyıp devleti mahkemeye verdi.

 
Norveç’te 22 Temmuz 2011’de düzenlediği saldırılarda 77 kişiyi öldüren ve 2012’de 21 yıl hapse mahkûm edilen aşırı sağcı Anders Behring Breivik, dert yandığı hapishane şartlarından duyduğu şikâyeti sonunda resmileştirdi. Breivik, 4 yıldır tek başına tutulmasının insan hakları ihlali olduğunu gerekçe gösterip Norveç devletine dava açtı.

MAKUL KAVRAMLARI FARKLI

VG gazetesine konuşan avukatı Oystein Storrvik, dava dilekçesini başkent Oslo’daki Bölge Mahkemesi’ne ilettiğini söyledi. Hapishane koşullarını mahkemede gündeme getirmeye çalıştıklarını, ama ‘neyin makul olduğu’ üzerinde anlaşamadıklarını savunan Storrvik, “Breivik’in istekleri ile ona tanınması uygun görülen olanaklar arasında büyük fark var” dedi.

Hapishane şartlarının değiştirilmesini, diğer mahkûmlarla iletişim kurmasına izin verilmesini ve kendisine gönderilen veya kendi gönderdiği mektuplara sansür uygulanmamasını talep eden 36 yaşındaki Breivik, ‘izole edilmesinin’ Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu’nu ihlal ettiğini savunuyor. Norveç hükümeti ise daha önce Breivik’in tutulduğu koşulların Avrupa hukukuna uygun olduğuna hükmetmişti.

‘DİĞERLERİ BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYOR’ DEMİŞTİ

Breivik’in önceki avukatı Geir Lippestad, hükümeti dava etmek istemediği için işi bırakmıştı.

Norveç’te diğer mahkûmlarla temas kurmasına izin verilmeyen tek mahkûm olan Breivik, bu ayın başında da diğer mahkûmlardan ölüm tehdidi aldığı ‘uyarısı’ yapmıştı.

TALEP ÜSTÜNE TALEP

Breivik, Şubat 2014’te de hapishane şartlarının iyileştirilmesini isteyip aksi halde açlık grevine gideceğini açıklamıştı. Breivik, oyun konsolunda sadece çocuk oyunları oynamasına izin verildiğinden dert yanıp daha sofistike oyun talebinde de bulunmuştu.

4 Comments

 • check out here Reply

  05 January 2021 at 05:13

  … [Trackback]

  […] There you will find 66997 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/katliam-yapti-simdi-de-devlete-insan-haklari-davasi-aciyor/ […]

 • digital business transformation Reply

  16 January 2021 at 08:13

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/katliam-yapti-simdi-de-devlete-insan-haklari-davasi-aciyor/ […]

 • Sharp SJ-58LM-T2 manuals Reply

  22 January 2021 at 21:48

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/katliam-yapti-simdi-de-devlete-insan-haklari-davasi-aciyor/ […]

 • DevSecOps strategy Reply

  17 February 2021 at 22:05

  … [Trackback]

  […] Here you will find 79893 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/katliam-yapti-simdi-de-devlete-insan-haklari-davasi-aciyor/ […]

Leave a Comment