Kerry Barzani’ye Irak Yönetimine Katılın Mesajı Verdi!

Bq4RWWaCUAEMDo1ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Erbil’i ziyaret ederek, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ile görüştü. Kerry bağımsızlık sinyalleri veren Kürt yönetimine, Irak hükümetine katılma çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ortadoğu gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Irak’ta başkent Bağdat’ın ardından Kürtlerin kontrolündeki ülkenin kuzeyini ziyaret etti. Kerry’nin sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı’nın Kürtlere, kurulacak yeni hükümete katılma çağrısında bulunduğunu, aksi takdirde ülkede birçok olumsuz gelişmenin olabileceği uyarısında bulunduğunu belirtti.
Amerikan yönetimi Başbakan Nuri El Maliki üzerindeki baskıyı artırıyor ve her kesimin temsil edileceği bir hükümet kurulmasını talep ediyor. Bu bağlamda ülkenin kuzeyinde güçlü olan Kürt Yönetimi’nin bu hükümete katılması Amerikan yönetimi için önem taşıyor. Kerry’nin bu mesajı vermesinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık ilan edeceğinin sinyallerini vermesinin de etkisi olduğu tahmin ediliyor.

1 Comment